| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku

Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku


Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:
a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,
b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Od 1 stycznia 2013 r. Polska nie będzie już korzystać z przyznanej przez organy UE możliwości ograniczania odliczeń VAT naliczonego.
W konsekwencji, wprowadzone zostały nowe przepisy, w praktyce zbliżone do tych, które obowiązywały przed 1 stycznia 2011 r.

A zatem, od 1 stycznia 2013 roku podatnicy będą mogli odliczać pełny VAT między innymi od zakupu samochodów innych niż osobowe, o dopuszczalnej ładowności większej lub równej 500 kg, oraz od zakupu paliwa do napędu tych samochodów.

Oprócz zmian związanych z odliczeniem VAT od zakupu samochodów osobowych oraz paliwa do ich napędu, nowe przepisy wprowadzają zmiany zmniejszające niektóre obciążenia administracyjne.

Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT obowiązującej w 2010 r. (wielozadaniowe, vany itp.), podatnik musiał przesyłać do urzędu skarbowego kopię zaświadczenia z okręgowej stacji kontroli pojazdów, potwierdzającego, że samochód spełnia wymogi ustawowe uprawniające do odliczenia VAT. Ten wymóg został zniesiony.

To samo dotyczy obowiązku informowania urzędu skarbowego o dokonaniu zmian w takim pojeździe, które powodowały utratę prawa do odliczenia. Obecnie wymóg informowania został zniesiony.

Istotną zmianą jest również brak obowiązku naliczania VAT przy używaniu samochodów na cele niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Dotyczy to tych pojazdów, co do których istnieje ograniczenie w odliczaniu podatku naliczonego.

Polecamy: Ile możesz odliczyć VAT od samochodów i paliwa w 2011 roku

Źródło: www.taxonline.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK