| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku

Jak odliczać VAT od samochodów i paliw w 2011 roku


Przepisy ustawy zmieniającej ustawę o VAT i ustawę o transporcie drogowym z 16 grudnia 2010 r. wprowadziły dwa okresy, w których będą obowiązywały odmienne zasady dotyczące odliczeń VAT naliczonego:
a) okres przejściowy trwający od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r.,
b) okres rozpoczynający się 1 stycznia 2013 r.

Gdzie znaleźć nowe przepisy?

Przed 1 stycznia 2011 r. ograniczenia dotyczące odliczenia VAT od zakupu samochodów i paliwa do ich napędu znajdowały się w art. 86 ust. 3 i 4 (samochody) i art. 88 ust. 1 pkt 3 (paliwo) ustawy o VAT.
Jednak na skutek orzeczenia TSUE z 22 grudnia 2008 r., w sprawie Magoora (C-414/07) oraz w konsekwencji interpretacji ogólnej Ministra Finansów wydanej 13 lutego 2009 r. (PT3/812/4/15/CZE/09/185), do 31 grudnia 2010 r., de facto, stosowane były zasady wynikające z przepisów sprzed wejścia Polski do UE.

Dlatego też, do końca zeszłego roku, w praktyce, podatnicy mieli prawo do pełnego odliczenia VAT przy zakupie samochodów innych niż osobowe o ładowności przekraczającej 500 kg (zatem również od aut z tzw. „kratką”).

Od 1 stycznia 2011 r., organy UE przyznały Polsce prawo do tymczasowego „powrotu” do stosowania ograniczeń, co do zasady, w kształcie dotychczas wynikającym z ustawy. Stąd okres przejściowy, który będzie obowiązywał do końca 2012 roku.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Polecamy: VAT 2011

W przepisach nowej ustawy o VAT nie znajdziemy jednak uregulowań dotyczących okresu przejściowego, jak i innych przepisów ograniczających prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie samochodów i paliwa.

Są one zawarte w art. 3 ustawy z 16 grudnia 2010 r. zmieniającej ustawy o VAT i ustawę o transporcie drogowym. Od 1 stycznia 2013 r. kwestie tę będzie regulował art. 86a znowelizowanej ustawy o VAT .

W okresie przejściowym (czyli od 1.01.2010 r. do 31.12.2012 r.) podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 60% (jednak nie więcej niż 6.000 zł) kwoty podatku z tytułu nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. Nie jest zatem dopuszczalne odliczanie pełnego VAT od aut z tzw. „kratką”.

W okresie przejściowym podatnicy nie mają prawa do odliczenia VAT również przy zakupie paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu do samochodów, co do których obowiązuje powyższe ograniczenie.

Powyższe ograniczenia nie dotyczą (w zasadzie takich samych, co dotychczas) samochodów specjalnych, vanów, pojazdów wielozadaniowych, czy mających otwartą część do przewozu ładunków itp. – poprzednio wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT.

W przypadku wykorzystywania samochodu w działalności na podstawie umowy leasingu, zawartej przed końcem 2010 roku, na podstawie której przysługiwało podatnikowi pełne praw do odliczenia VAT naliczonego - prawo takie nadal przysługuje. W takim wypadku konieczne jest jednak zgłoszenie umowy do właściwego organu podatkowego do końca stycznia 2011 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Adamczak

Ekspert z zakresu podatków i rachunkowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »