| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jakie są skutki w VAT zmiany klasyfikacji samochodu z ciężarowego na osobowy?

Jakie są skutki w VAT zmiany klasyfikacji samochodu z ciężarowego na osobowy?

Przy zakupie samochodu z „kratką” podatnik nie może już skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT. Wprowadzone od początku 2011 r. ograniczenie pozwala odliczyć 60% kwoty określonej w fakturze, jednak nie więcej niż 6.000 zł.

Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w wyżej wymienionych pkt. 1-4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań.

Prawo do odliczenia podatku VAT od zakupu, któregoś z w/w samochodów może być odebrane. Dzieje się tak w przypadku, gdy w pojeździe, dla którego wydano zaświadczenie zostały wprowadzone zmiany, w wyniku których pojazd nie spełnia wymagań, o których mowa w w/w pkt. 1-4.

W przypadku dokonania takich zmian podatnik jest obowiązany do skorygowania kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym dokonał jego odliczenia.

Obowiązujące do końca 2010 r. przepisy ustawy o VAT zobowiązywały podatnika do korekty podatku naliczonego w przypadku dokonania zmian w pojeździe w terminie 12 miesięcy licząc od miesiąca, w którym otrzymano fakturę lub dokument celny. Nowe, obowiązujące od początku roku przepisy stanowią więc w tym względzie nowym.

Przepis regulujący obowiązek podatnika do skorygowania podatku naliczonego może budzić wątpliwości czy korekcie podlega cały VAT naliczony?

Podatnik w styczniu 2011 r. dokonał zakupu na potrzeby prowadzonej działalności samochodu typu van, z jednym rzędem siedzeń (pkt 1 powyższego wyliczenia). W kwietniu 2011 r. zamierza przekwalifikować samochód na osobowy, związane to jest z dostawieniem dodatkowego rzędu siedzeń. Po zmianie, samochód w dalszym ciągu wykorzystywany będzie do potrzeb prowadzonej działalności. Zgodnie z art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym dokona korekty podatku naliczonego. Czy w opisanej sytuacji może skorzystać z prawa odliczenia podatku naliczonego przysługującego podatnikom dokonującym zakupu samochodu osobowego w wysokości 60% podatku naliczonego nie więcej niż 6.000 zł?

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Na gruncie przepisów obowiązujących do końca 2010 r., przy zbieżnych regulacjach z obecnymi, zobowiązujących do korekty podatku naliczonego przy przekwalifikowaniu samochodu ciężarowego na osobowy, Minister Finansów w interpretacji z dnia 16 września 2009 r. sygnatura IBPP2/443-503/09/UH zajął stanowisko, iż podatnik jest zobowiązany zwrócić 100% wartości odliczonego podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym dokonał tych zmian.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK