| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jakie są skutki w VAT zmiany klasyfikacji samochodu z ciężarowego na osobowy?

Jakie są skutki w VAT zmiany klasyfikacji samochodu z ciężarowego na osobowy?

Przy zakupie samochodu z „kratką” podatnik nie może już skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT. Wprowadzone od początku 2011 r. ograniczenie pozwala odliczyć 60% kwoty określonej w fakturze, jednak nie więcej niż 6.000 zł.

Czy taka interpretacja przepisów będzie obecnie wiążąca - trudno przesądzić. Niewątpliwie proceder zmiany kwalifikacji samochodów z ciężarowych na osobowe będzie tematem częstszym, niż pod rządami przepisów obowiązujących do końca 2010 r. Jak już wyżej zostało wskazane, obecnie brak jest zawężenia czasowego (wcześniej 12 miesięcy) do wystąpienia skutków podatkowych.

Opisana wyżej zmiana w pojeździe dokonana w 3 miesiące czy w 3 lata po zakupie skutkować będzie obowiązkiem skorygowania podatku naliczonego.

Do kiedy taki obowiązek będzie ciążył na podatniku?

Wydaje się uprawnione stwierdzenie, że obowiązek taki nie może być nieograniczony czasowo. Wobec faktu, iż regulacja prawna nakładająca obowiązek skorygowania podatku kwestii tej nie określa, właściwym będzie zakreślenie czasu do kiedy obowiązek ten jest wiążący posiłkując się innymi przepisami.

W szczególności należy tu wskazać na treść art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, iż zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Treść powyższego przepisu może prowadzić do wniosku, że skorygowanie rozliczenia powinno być dokonywane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK