| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jakie są konsekwencje demontażu kratki w samochodzie?

Jakie są konsekwencje demontażu kratki w samochodzie?

Podatnik, który do końca roku 2010 zakupił samochód z “kratką” skorzystał z pełnego odliczenia podatku naliczonego. Od 1 stycznia 2011 r. nie przysługuje już prawo odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu paliwa do takiego samochodu. Jeśli więc “wykorzystano” wszelkie korzyści wynikające z zakupu takiego pojazdu, nowych przywilejów nie ma, a kratka umieszczona w pojeździe zawadza, powstaje pytanie czy możliwy jest jej demontaż bez negatywnych skutków podatkowych?

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż pojęcie: “samochód z kratką” nie jest definiowane ustawowo.

Zgodnie z § 8 ust. 4 pkt 7 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003r., Nr 32, poz. 262, z późn. zm.) wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej wytrzymałości. 

W przypadku samochodów osobowych spełniających kryteria samochodów ciężarowych jest to właśnie tzw. kratka. W praktyce jest ona umieszczana za ostatnim rzędem siedzeń.

Wyróżnienie kategorii pojazdów z kratką jest istotne na tle regulacji w podatku od towarów i usług.

Obecnie wyróżnić można:
1. samochody osobowe,
2. inne pojazdy samochodowe o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony,
3. pojazdy, które bez względu na dopuszczalną masę całkowita, a z uwagi na szczególne właściwości korzystają z pełnego odliczenia podatku VAT,
4. samochody ciężarowe tj. o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.

W okresie najbliższych 2 lat, tj. od początku 2011 do końca 2012 r. regulacje dotyczące prawa do odliczania podatku naliczonego przy zakupie samochodów oraz paliwa do ich napędu zawarte zostały w ustawie z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym. 

Zgodnie z tymi przepisami podatnik jest zobowiązany dokonać skorygowania kwoty podatku naliczonego w przypadku dokonania zmian w samochodzie, który ze względu na szczególne właściwości konstrukcyjne korzystał z pełnego odliczenia podatku naliczonego (pkt 3 powyższego wyliczenia). 

Więcej na ten temat w tekście: Jakie są skutki w VAT zmiany klasyfikacji samochodu z ciężarowego na osobowym

Taka regulacja może wywołać pytania, czy również w samochodach z kratką, w przypadku demontażu przegrody (kratki) powstaje obowiązek skorygowania podatku naliczonego?

Przepisy sytuacji takiej nie regulują. W konsekwencji należy uznać, iż demontaż kratki nie wywołuje żadnych skutków w zakresie podatku od towarów i usług.
Nie ma przy tym znaczenia czy pojazd był zakupiony przed końcem 2010 r. i podatnik skorzystał z pełnego odliczenia, czy po 1 stycznia 2011 r., kiedy skorzystał z ograniczonego prawa (60 % podatku, nie więcej niż 6.000 zł). 

Twierdzenie te oparte jest między innymi na założeniu, iż gdyby ustawodawca chciał inaczej uregulować powyższą kwestię, podobnie jak przy samochodach, które z uwagi na szczególne właściwości korzystają z pełnego odliczenia, również w zakresie samochodów z kratką regulacji takiej by dokonał.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Inną kwestią jest już natomiast sam demontaż kratki w samochodzie. Podkreślić należy, iż czynności takiej nie może dokonać sam podatnik. Choć czynność ta technicznie może być prosta, zmianę taką może przeprowadzić wyspecjalizowany zakład, posiadający uprawnienia w tym zakresie. 

Wiąże się to również z przekwalifikowaniem pojazdu na samochód osobowy, co wymaga odnotowania w dowodzie rejestracyjnym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK