| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy ubytki i niedobory towarów powodują utratę prawa do odliczenia VAT?

Czy ubytki i niedobory towarów powodują utratę prawa do odliczenia VAT?

Jeżeli podatnik dołożył należytej staranności w celu uniknięcia ubytków i niedoborów, a mimo tego niedobory powstały, trzeba uznać, że utrata towaru nastąpiła z przyczyn niezależnych od podatnika. W takiej sytuacji prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego zostaje zachowane i nie ma podstaw do dokonywania korekty odliczonego podatku.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Tym samym podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika do odliczenia podatku naliczonego jest występowanie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywania przez podatnika działalności opodatkowanej.

Tak więc, gdy podatnik nabywa towar, który ma służyć działalności opodatkowanej przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego. W sytuacji niedoboru nabyte towary nie zostaną wykorzystane do działalności opodatkowanej, co jest niezbędnym warunkiem dokonania odliczenia. Czy w związku z tym powinien dokonać korekty podatku naliczonego?

Odpowiedzi na to pytanie może posłużyć orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. W jednym z wyroków ETS stwierdził, że w sytuacji, gdy zakup danego towarów i usług zostało poczynione z zamiarem wykorzystania ich do działalności, ale z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, nie wykorzystał on nabytych towarów i usług w prowadzonej działalności, prawo podatnika do odliczenia zostaje zachowane.

Polecamy: Czy brak rejestracji dla potrzeb VAT pozbawia prawa do odliczenia

Odnosząc powyższe do przedstawionego na wstępie przykładu należy stwierdzić, że w przypadkach, gdy podatnik dołożył należytej staranności w celu uniknięcia sytuacji, w której niedobory mogłyby powstać, np.
- utworzył odrębne pomieszczenie magazynowe do przechowywania towarów,
- stworzył odpowiednie procedury zabezpieczające i ochronne, mające zapobiegać powstaniu niedoborów,
- wyznaczył osoby odpowiedzialne materialnie za powierzone mienie,
a pomimo tego niedobory powstały, należałoby uznać, że utrata towaru choć zawiniona przez pracowników, nastąpiła z przyczyn niezależnych od podatnika, pozostających poza jego kontrolą.

W konsekwencji, w takim przypadku prawo podatnika do odliczenia VAT naliczonego zostaje zachowane, a tym samym nie ma podstaw do dokonywania korekty odliczonego podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK