| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy podatnik ma prawo do obniżenia VAT należnego w miesiącu wystawienia korekty faktury wewnętrznej?

Czy podatnik ma prawo do obniżenia VAT należnego w miesiącu wystawienia korekty faktury wewnętrznej?

W przypadku faktur wewnętrznych korygujących, kiedy wystawiający fakturę korygującą jest jednocześnie jej odbiorcą (nabywcą) należy przyjąć, że moment otrzymania potwierdzenia wewnętrznej faktury korygującej jest tożsamy z jej wystawieniem. Tym samym, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT, prawo do zmniejszenia obrotu oraz obniżenia podatku należnego w przypadku faktur wewnętrznych korygujących następuje w miesiącu ich wystawienia.

Zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Ty potwierdzeniem podatnik powinien dysponować przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury,

Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

W art. 29 ust. 4b ustawy o VAT wskazano sytuacje w których wyłącza się obowiązek posiadania potwierdzenia faktury korygującej, są to niektóre przypadki dostawy towarów, jak m.in.:
- eksport towarów,
- wewnątrzwspólnotową dostawę towarów czy
- dostawę towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Brak wskazania w art. 29 ust 4b ustawy o VAT faktur wewnętrznych oznacza, że zasada wyrażona w art. 29 ust. 4a, tj. konieczność posiadania potwierdzenia faktury korygującej, odnosi się także do faktur wewnętrznych.

Zasady dotyczące wystawiania faktur oraz faktur korygujących w tym wewnętrznych określone zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Sytuacje w których konieczne jest wystawienie faktury korygującej w tym wewnętrznej faktury korygującej określone zostały w § 13 ust. 1 i 14 ust. 1 rozporządzenia. Są to przypadki gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy oraz gdy po wystawieniu faktury podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Z obowiązujących przepisów wynika więc, że jeżeli przedsiębiorca w wystawionych fakturach wewnętrznych niezasadnie wykazał podatek należny, to jest on zobligowany do wystawienia faktur wewnętrznych korygujących.

A ponieważ w przypadku faktur korygujących wystawiający fakturę korygującą jest jednocześnie jej odbiorcą (nabywcą) należy przyjąć, że moment otrzymania potwierdzenia wewnętrznej faktury korygującej jest tożsamy z jej wystawieniem.

Tym samym, zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy, prawo do zmniejszenia obrotu oraz obniżenia podatku należnego w przypadku faktur wewnętrznych korygujących następuje w miesiącu ich wystawienia.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »