| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Jaki jest moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi?

Prawo do obniżenia podatku należnego jest zależne od wykonania konkretnej usługi, czyli w tym przypadku zarządzania flotą samochodową.

W konsekwencji, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych przez spółkę wystawionych w sposób opisany powyżej powstanie dopiero z chwilą wykonania usługi (zgodnie z art. 86 ust. 12 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT).

Wcześniej wystawiane faktury (do 15 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wykonania usługi), w momencie ich wystawienia nie dokumentują wykonanej usługi. Dlatego też nie stanowią jeszcze podstawy do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony w miesiącu ich otrzymania.

Prawo do obniżenia podatku jest wyraźnie związane z nabyciem towarów i usług, czyli w tym przypadku z wykonaniem usługi zarządzania przez kontrahenta. W rezultacie prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na otrzymanych od kontrahenta fakturach powstanie dopiero z chwilą wykonania usługi zarządzania, czyli w rozliczeniu za okres następujący po miesiącu, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Izabela Żurkowska-Mróz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK