| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Jaki jest moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi?

Prawo do obniżenia podatku należnego jest zależne od wykonania konkretnej usługi, czyli w tym przypadku zarządzania flotą samochodową.

W konsekwencji, prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur otrzymanych przez spółkę wystawionych w sposób opisany powyżej powstanie dopiero z chwilą wykonania usługi (zgodnie z art. 86 ust. 12 w związku z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT).

Wcześniej wystawiane faktury (do 15 dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc wykonania usługi), w momencie ich wystawienia nie dokumentują wykonanej usługi. Dlatego też nie stanowią jeszcze podstawy do obniżenia VAT należnego o podatek naliczony w miesiącu ich otrzymania.

Prawo do obniżenia podatku jest wyraźnie związane z nabyciem towarów i usług, czyli w tym przypadku z wykonaniem usługi zarządzania przez kontrahenta. W rezultacie prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na otrzymanych od kontrahenta fakturach powstanie dopiero z chwilą wykonania usługi zarządzania, czyli w rozliczeniu za okres następujący po miesiącu, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK