| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Czy uregulowanie należności przed wykonaniem usługi pozwala na odliczenie VAT?

Jaki jest moment powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących okresowe usługi, w sytuacji gdy należności z nich wynikające zostaną uregulowane przed wykonaniem usługi?

Przepis art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy VAT o stanowi, że prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Wyjątek wprowadza art. 86 ust. 12 i pkt 12a ustawy o VAT. Na tej podstawie w przypadku otrzymania faktury:
a) przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo
b) przed wykonaniem usługi,
prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi
- chyba że nabycie prawa do dysponowania towarem jak właściciel lub wykonaniem usługi nastąpiło przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej, w której podatnik dokonał obniżenia VAT należnego o VAT naliczony wynikający z faktury.

Opis zastosowania powołanych przepisów znajdziemy w interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie 9 marca 2011 r. (nr IPPP1-443-1319/10-2/PR).

Czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur zaliczkowych

Interpretacja dotyczyła następującego stanu faktycznego.

Podatnik nabywa od kontrahenta usługi zarządzania flotą samochodową. Usługi obejmują m.in.:
- zapewnianie odpowiedniego serwisu samochodów,
- zapewnianie i pokrywanie kosztów napraw,
- zapewnianie pomocy drogowej w związku z awarią samochodów,
- rozliczanie i terminowe opłacanie opłat, do których pokrycia zobowiązany jest właściciel samochodu zgodnie z obowiązującymi przepisami,
- zawieranie z kontrahentem, jako agentem ubezpieczeniowym wskazanego ubezpieczyciela, umów obowiązkowego i dodatkowego ubezpieczenia pojazdów,
- inne czynności ustalone w umowie.

Umowa łącząca strony stanowi, że wynagrodzenie z tytułu świadczenia powyższych usług, zwane opłatą serwisową płatne jest za okresy miesięczne.

VAT 2011 - przewodnik po nowelizacji z 18 marca

Na podstawie umowy kontrahent wystawia fakturę za dany miesiąc do 15 dnia poprzedniego miesiąca (na przykład faktura za usługi świadczone w grudniu wystawiana jest do 15 listopada). Termin płatności należności wynikającej z faktury wynosi 14 dni od doręczenia faktury.

Spółka zobowiązana jest więc do zapłaty z góry wynagrodzenia za usługi świadczone przez kontrahenta, co ma miejsce czasami jeszcze w miesiącu wystawienia faktury, a przeważnie w miesiącu kolejnym. W którym momencie powstaje dla spółki prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na otrzymanych od kontrahenta fakturach?

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »