| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od VAT. Nie ma on zatem prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane ze szkoleniami.

W tym przypadku działalność gminy nie podlegała opodatkowaniu, gdyż sala została przekazana nieodpłatnie w ramach realizacji zadań własnych gminy, do których zaliczają się między innymi zadania w zakresie edukacji publicznej.

Na uwagę w prezentowanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym zwraca fakt, iż wystąpił o omawianą interpretację indywidualną w związku z koniecznością przedstawienia instytucji weryfikującej realizację dofinansowanego projektu w Brukseli oficjalnego pisma od krajowych organów podatkowych, iż jego stanowisko dotyczące nieodliczania podatku naliczonego z zakupów związanych z usługami edukacyjnymi jest słuszne.

Jak polski podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE

Wątpliwości osób weryfikujących koszty projektu co do zwolnienia z opodatkowania usług edukacyjnych mogły wynikać przede wszystkim z faktu, iż polskie przepisy dotyczące tych usług obowiązujące do 31 grudnia 2010 r. (na gruncie których została wydana interpretacja) nie były zgodne z 112 Dyrektywą Rady.

Dostosowanie polskich przepisów do wymagań wspólnotowych między innymi w zakresie opodatkowania usług edukacyjnych nastąpiło z dniem 1 stycznia 2011 r.

W związku z powyższym zwolnienie z VAT usług szkoleniowych zostało znacznie ograniczone do usług świadczonych przez podmioty wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT (m. in. jednostki objęte systemem oświaty, uczelnie), usług prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli oraz kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (z ograniczeniami wymienionymi w art. 43 ust. 1 pkt. 29 ustawy o VAT).

Ostatnie z wymienionych usług mogą być zwolnione z opodatkowania, między innymi w sytuacji, gdy są finansowane ze środków publicznych co najmniej w 70% (także ze środków unijnych jak w omawianej interpretacji).

Po 1 stycznia 2011 roku kwestia dofinansowania szkoleń, choć w przedstawionej interpretacji potraktowana marginalnie, stała się jednym z kluczowych czynników warunkujących prawo do zwolnienia z opodatkowania usług edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego (których pełna definicja zawarta została w art. 14 Rozporządzenie Rady WE nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r.).

Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK