| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od VAT. Nie ma on zatem prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane ze szkoleniami.

W tym przypadku działalność gminy nie podlegała opodatkowaniu, gdyż sala została przekazana nieodpłatnie w ramach realizacji zadań własnych gminy, do których zaliczają się między innymi zadania w zakresie edukacji publicznej.

Na uwagę w prezentowanym przez wnioskodawcę stanie faktycznym zwraca fakt, iż wystąpił o omawianą interpretację indywidualną w związku z koniecznością przedstawienia instytucji weryfikującej realizację dofinansowanego projektu w Brukseli oficjalnego pisma od krajowych organów podatkowych, iż jego stanowisko dotyczące nieodliczania podatku naliczonego z zakupów związanych z usługami edukacyjnymi jest słuszne.

Jak polski podatnik może uzyskać zwrot VAT naliczonego w innym państwie UE

Wątpliwości osób weryfikujących koszty projektu co do zwolnienia z opodatkowania usług edukacyjnych mogły wynikać przede wszystkim z faktu, iż polskie przepisy dotyczące tych usług obowiązujące do 31 grudnia 2010 r. (na gruncie których została wydana interpretacja) nie były zgodne z 112 Dyrektywą Rady.

Dostosowanie polskich przepisów do wymagań wspólnotowych między innymi w zakresie opodatkowania usług edukacyjnych nastąpiło z dniem 1 stycznia 2011 r.

W związku z powyższym zwolnienie z VAT usług szkoleniowych zostało znacznie ograniczone do usług świadczonych przez podmioty wymienione w art. 43 ust. 1 pkt. 1 ustawy o VAT (m. in. jednostki objęte systemem oświaty, uczelnie), usług prywatnego nauczania świadczone przez nauczycieli oraz kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego (z ograniczeniami wymienionymi w art. 43 ust. 1 pkt. 29 ustawy o VAT).

Ostatnie z wymienionych usług mogą być zwolnione z opodatkowania, między innymi w sytuacji, gdy są finansowane ze środków publicznych co najmniej w 70% (także ze środków unijnych jak w omawianej interpretacji).

Po 1 stycznia 2011 roku kwestia dofinansowania szkoleń, choć w przedstawionej interpretacji potraktowana marginalnie, stała się jednym z kluczowych czynników warunkujących prawo do zwolnienia z opodatkowania usług edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego oraz przekwalifikowania zawodowego (których pełna definicja zawarta została w art. 14 Rozporządzenie Rady WE nr 1777/2005 z dnia 17 października 2005 r.).

Wiecej artykułów i komentarzy autorstwa ekspertów PwC znajdą Państwo w serwisie www.taxonline.pl.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK