| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od VAT. Nie ma on zatem prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane ze szkoleniami.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2011 r., IPPP3/443-1195/10-4/IB.

Sprawa dotyczyła podatnika VAT, realizującego projekt współfinansowany w 75% ze środków Unii Europejskiej, zaś w 25% z własnych funduszy.

Głównym celem projektu było promowanie wśród małych i średnich przedsiębiorców efektywności energetycznej, możliwości zmiany dostawcy energii oraz inwestowania w jej odnawialne źródła.

W ramach realizacji projektu podatnik przeprowadzał bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich współrealizatorem była firma zewnętrzna, która obciążała podatnika fakturą VAT za czynności z nimi związane.

Składały się na nie m.in. przygotowanie merytoryczne materiałów szkoleniowych, wystąpienia ekspertów itp. W tym zakresie faktura przewidywała stawkę podatku VAT „zw.” Natomiast organizacja logistyczna szkoleń była obciążona stawką 22%.
Podatnik, realizując szkolenia nie odliczał podatku naliczonego VAT zawartego w otrzymanej fakturze, ponieważ zgodnie z ustawy o VAT nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy jego postępowanie jest prawidłowe?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik uznał, że prawo do odliczenia nie przysługuje mu, ponieważ usługi edukacyjne (szkoleniowe) wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT podlegają zwolnieniu.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Zastrzegł jednak, że interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku o interpretację indywidualną (a zatem do 31 grudnia 2010 r.).

Powołując się na brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem dokonane w ramach działań objętych programem unijnym zakupy nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, ze względu na wykorzystywanie ich wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych, tj. usług edukacyjnych.

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

Zaprezentowana interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie znajduje poparcie między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 stycznia 2011 (IBPP4/443-1857/10/EJ), w której potwierdzony został brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przez Gminę wynikającego z wydatków poniesionych na realizację budowy sali gimnastycznej, przekazanej nieodpłatnie na rzecz Zespołu Szkół.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK