| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Czy można odliczać VAT od zakupów związanych z realizacją usług edukacyjnych?

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT) podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od VAT. Nie ma on zatem prawa do odliczenia VAT z faktur dokumentujących wydatki związane ze szkoleniami.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 2 marca 2011 r., IPPP3/443-1195/10-4/IB.

Sprawa dotyczyła podatnika VAT, realizującego projekt współfinansowany w 75% ze środków Unii Europejskiej, zaś w 25% z własnych funduszy.

Głównym celem projektu było promowanie wśród małych i średnich przedsiębiorców efektywności energetycznej, możliwości zmiany dostawcy energii oraz inwestowania w jej odnawialne źródła.

W ramach realizacji projektu podatnik przeprowadzał bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców. Ich współrealizatorem była firma zewnętrzna, która obciążała podatnika fakturą VAT za czynności z nimi związane.

Składały się na nie m.in. przygotowanie merytoryczne materiałów szkoleniowych, wystąpienia ekspertów itp. W tym zakresie faktura przewidywała stawkę podatku VAT „zw.” Natomiast organizacja logistyczna szkoleń była obciążona stawką 22%.
Podatnik, realizując szkolenia nie odliczał podatku naliczonego VAT zawartego w otrzymanej fakturze, ponieważ zgodnie z ustawy o VAT nie przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z czynnościami zwolnionymi od podatku VAT.

W związku z powyższym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy jego postępowanie jest prawidłowe?

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie podatnik uznał, że prawo do odliczenia nie przysługuje mu, ponieważ usługi edukacyjne (szkoleniowe) wymienione w załączniku nr 4 do ustawy o VAT podlegają zwolnieniu.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. Zastrzegł jednak, że interpretacja dotyczy stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku o interpretację indywidualną (a zatem do 31 grudnia 2010 r.).

Powołując się na brzmienie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, organ stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie zostanie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia VAT zawartego w fakturach dokumentujących nabywane towary i usługi, bowiem dokonane w ramach działań objętych programem unijnym zakupy nie będą miały związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, ze względu na wykorzystywanie ich wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych, tj. usług edukacyjnych.

Nowa klasyfikacja towarów i usług dla potrzeb VAT od 2011 roku

Zaprezentowana interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie znajduje poparcie między innymi w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 21 stycznia 2011 (IBPP4/443-1857/10/EJ), w której potwierdzony został brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przez Gminę wynikającego z wydatków poniesionych na realizację budowy sali gimnastycznej, przekazanej nieodpłatnie na rzecz Zespołu Szkół.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »