| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych mogą zmniejszyć obrót

Dopuszczalne rabaty od cen urzędowych mogą zmniejszyć obrót

Zarówno ustawa o cenach, jak i kilka różnych innych ustaw, wprowadzają wyłom od podstawowej zasady wolnego rynku, jakim jest swoboda ustalania cen. Przepisy te z różnych względów, przeważnie z uwagi na możliwość wystąpienia zagrożeń dla funkcjonowania państwa, ustanawiają tzw. ceny urzędowe na niektóre towary lub usługi. Ceny te mogą być ustalana zarówno przez właściwych ministrów, jak też i przez organy samorządu terytorialnego.

Ceny ustalane w ten sposób są cenami maksymalnymi i próba sprzedaży danego towaru lub zaoferowania usługi po cenie wyższej, niż wynikająca z odpowiednich przepisów, zagrożona jest różnymi, bardzo dotkliwymi sankcjami.

Przepisy powyższe najczęściej nie sankcjonują natomiast przypadków dokonywania sprzedaży tych samych towarów lub usług po cenach niższych, niż ustalone w tych przepisach.

W związku z powyższym, niektórzy przedsiębiorcy zastanawiają się nad dokonywaniem sprzedaży niektórych towarów lub oferowaniu usług po cenach niższych, niż urzędowe, poprzez m.in. udzielanie rabatów, dzięki czemu liczą na zwiększenie skali obrotów.

Problemem w takiej sytuacji wydaje się brzmienie art. 29 ust. 1 ustawy o podatku VAT, który co do zasady wskazuje, iż podstawą opodatkowania VAT jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży, powiększona o wszelkie elementy mające wpływ na tą cenę.

Powiązanie tego przepisu z przepisami nakładającymi ceny urzędowe wskazuje, iż podstawą opodatkowania powinna być zawsze wartość towaru lub usługi wyliczona w oparciu o cenę urzędową (bo tyle się prawnie należy sprzedawcy).

Na szczęście istnieje zapis ustępu 4 tego artykułu, który pozwala na pomniejszenie takiego obrotu m.in. o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów.

Jak wynika z treści wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie interpretacji indywidualnej nr IPP2/443-694/10-4/IG z dnia 16 grudnia 2010 r., jeżeli przepisy wprowadzające ceny urzędowe nie zakazują stosowania rabatów, to ich udzielenie pomniejsza podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Polecamy: Serwis VAT

Polecamy: Serwis Koszty

Podkreślenia wymaga fakt, iż zmiany ustawy o VAT, jakie nastąpiły od dnia wydania tej interpretacji, nie mają wpływu na jej treść, a więc nadal możliwym jest pomniejszanie podstawy opodatkowania podatkiem VAT o kwoty udokumentowanych i prawnie dopuszczalnych rabatów, udzielanych dla towarów i usług objętych cenami urzędowymi.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK