| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy odliczyć VAT z faktury zaliczkowej?

Kiedy odliczyć VAT z faktury zaliczkowej?

Nie każdy z podatników zdaje sobie sprawę kiedy przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego jaki zostaje wykazany na fakturze dokumentującej uiszczenie zaliczki.

Faktura zaliczkowa, a prawo do odliczenia podatku gdy nie wykonano usługi

Jednak jak postępować w sytuacji, gdy w później okaże się, że nasz wykonawca/dostawca usługi/towaru nie wykonał lub nie dostarczył. Czy w takim przypadku podatek naliczony wynikający z otrzymanej faktury zaliczkowej podlega odliczeniu, czy może podatnik powinien skorygować wcześniejsze odliczenie VATU?

Niewątpliwie, w przedmiotowej sytuacji należy posiłkować się brzmieniem art. 86 ustawy o VAT, który określa prawo podatnika w zakresie odliczania podatku naliczonego. Jak już wskazano, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w zakresie w jakim nabyte towary i usługi mają służyć mu do wykonywania działalności opodatkowanej.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika, m.in. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego.

W przepisie tym ustawodawca niejako zabezpiecza interes państwa tak, aby obie strony transakcji rozliczyły podatek w tym samym okresie rozliczeniowym. Wystawca opodatkowuje transakcję w momencie otrzymania zaliczki/przedpłaty, natomiast nabywca odlicza podatek z chwilą otrzymania faktury zaliczkowej (oczywiście, jeżeli faktura potwierdza dokonanie przedpłaty; w przeciwnym wypadku - tak jak określono na wstępie, z chwilą dokonania rzeczywistej zapłaty).

Ponadto przepis art. 86 ust. 12 ww. ustawy stanowi, iż w przypadku otrzymania faktury, o której mowa w art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a lub lit. c VATU, przed nabyciem prawa do rozporządzania towarem jak właściciel albo przed wykonaniem usługi, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje z chwilą nabycia prawa do rozporządzania towarem lub z chwilą wykonania usługi.

Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do faktur, które potwierdzają otrzymanie zaliczki. Ustawodawca w tej normie odsyła bowiem wyłącznie do faktur, które zostały wystawione przed wykonaniem usługi.

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Także przepis art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy o VAT nie może mieć w analizowanej sytuacji zastosowania. Zgodnie z jego normą, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury, faktury korygujące stwierdzające czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności. W przypadku otrzymania przez podatnika faktury, która stwierdza dokonanie czynności, jakim niewątpliwie jest dokonana wpłata zaliczki/przedpłaty należy uznać, iż w tym zakresie faktura ta potwierdza dokonanie tej czynności.

Tym samym, otrzymana przez podatnika faktura zaliczkowa stanowi podstawę do odliczenia podatku naliczonego, jeżeli wiązała się z powstaniem obowiązku podatkowego u sprzedawcy i potwierdza dokonanie zaliczki. Nie ma w takiej sytuacji znaczenia, czy usługa zostanie wykonana, czy też nie. Faktura zaliczkowa stwierdza jedynie pobranie części należności. Wobec powyższego podatnik nie jest zobowiązany do skorygowania przedmiotowego odliczenia podatku naliczonego.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »