| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.

W konsekwencji pojawienia się wątpliwości (w ocenie organu podatkowego) co do tożsamości podmiotu składającego deklarację prawdopodobnie konieczne będzie złożenie korekty uprzednio przesłanej deklaracji.

W trzecim przypadku złożona deklaracja podatkowa zawiera błędy rachunkowe, lecz o niewielkiej wartości, nieprzekraczającej kwoty 1000 zł. W analizowanej sytuacji organ podatkowy może postąpić dwojako.

Jeżeli w wyniku czynności sprawdzających organ podatkowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:

- koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1 000 zł;

- zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

Organ podatkowy może więc albo poprawić (we własnym zakresie) złożoną deklarację podatkową albo zwrócić się do podatnika o konieczność złożenia korekty deklaracji podatkowej.

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia

W sytuacji gdy organ podatkowy wybierze pierwszą z opcji, wówczas powinien dokonać określonych czynności formalnych.

Przede wszystkim zobowiązany będzie uwierzytelnić kopię skorygowanej deklaracji oraz doręczyć ją wraz z informacją o zmianie zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy czy kwoty do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Przy czym w przypadku autokorekty dokonanej przez urząd skarbowy, podatnikowi przysługuje wniesienie sprzeciwu do organu podatkowego, który jej dokonał.

Odwołanie powinno zostać złożone w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie takiego sprzeciwu powoduje automatyczne unieważnienie sporządzonej przez organ korekty. Podatnik w takiej sytuacji ma obowiązek skorygowania deklaracji we własnym zakresie. Natomiast w sytuacji gdy podatnik nie wniesie odwołania na sporządzoną przez organ podatkowy korektę, wywoła ona analogiczne skutki prawne jak korekta złożona przez samego podatnika.

Ostatnie dwa przypadki (4 i 5) wymagają bezwzględnego złożenia korekty deklaracji podatkowej przez samego podatnika. W tych przypadkach organ podatkowy nie będzie uprawniony do złożenia autokorekty deklaracji podatkowej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

iBHP Sp. z o.o.

ekspert z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »