| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.

W konsekwencji pojawienia się wątpliwości (w ocenie organu podatkowego) co do tożsamości podmiotu składającego deklarację prawdopodobnie konieczne będzie złożenie korekty uprzednio przesłanej deklaracji.

W trzecim przypadku złożona deklaracja podatkowa zawiera błędy rachunkowe, lecz o niewielkiej wartości, nieprzekraczającej kwoty 1000 zł. W analizowanej sytuacji organ podatkowy może postąpić dwojako.

Jeżeli w wyniku czynności sprawdzających organ podatkowy stwierdzi, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień:

- koryguje deklarację, dokonując stosownych poprawek lub uzupełnień, jeżeli zmiana wysokości zobowiązania podatkowego, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty w wyniku tej korekty nie przekracza kwoty 1 000 zł;

- zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość.

Organ podatkowy może więc albo poprawić (we własnym zakresie) złożoną deklarację podatkową albo zwrócić się do podatnika o konieczność złożenia korekty deklaracji podatkowej.

VAT 2011 - zmiany od 1 kwietnia

VAT 2011 - wszystkie zmiany od 1 stycznia

W sytuacji gdy organ podatkowy wybierze pierwszą z opcji, wówczas powinien dokonać określonych czynności formalnych.

Przede wszystkim zobowiązany będzie uwierzytelnić kopię skorygowanej deklaracji oraz doręczyć ją wraz z informacją o zmianie zobowiązania podatkowego, kwoty do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy czy kwoty do zwrotu na rachunek bankowy podatnika. Przy czym w przypadku autokorekty dokonanej przez urząd skarbowy, podatnikowi przysługuje wniesienie sprzeciwu do organu podatkowego, który jej dokonał.

Odwołanie powinno zostać złożone w terminie 14 dni od dnia doręczenia uwierzytelnionej kopii skorygowanej deklaracji. Wniesienie takiego sprzeciwu powoduje automatyczne unieważnienie sporządzonej przez organ korekty. Podatnik w takiej sytuacji ma obowiązek skorygowania deklaracji we własnym zakresie. Natomiast w sytuacji gdy podatnik nie wniesie odwołania na sporządzoną przez organ podatkowy korektę, wywoła ona analogiczne skutki prawne jak korekta złożona przez samego podatnika.

Ostatnie dwa przypadki (4 i 5) wymagają bezwzględnego złożenia korekty deklaracji podatkowej przez samego podatnika. W tych przypadkach organ podatkowy nie będzie uprawniony do złożenia autokorekty deklaracji podatkowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK