| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.

Należy pamiętać, że skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W praktyce (bowiem żaden przepis nie określa szczegółowego zakresu informacji jaki powinien znaleźć się w uzasadnieniu) podatnik powinien w miarę szczegółowo (jeśli to możliwe) opisać przyczynę powstałych nieprawidłowości lub skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, a także wskazać faktury/zdarzenia/transakcje, na podstawie których dokonywana jest zmiana rozliczenia deklaracji podatkowej.

Złożenie korekty deklaracji podatkowej na potrzeby podatku VAT nie wymaga dodatkowo korzystania z instytucji tzw. „czynnego żalu”.

Samo złożenie prawnie skutecznej korekty wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i uiszczenie w całości, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należności publicznoprawnej uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie traktowane jest jako skuteczne poinformowanie organu podatkowego o powstałych okolicznościach wyłączające odpowiedzialność karną.

Zatem podatnik podlega ochronie w przypadku gdy sam złoży korektę deklaracji podatkowej, która będzie prawnie skuteczna, tj. zostanie dokonana zgodnie z zasadami prawa podatkowego.

Uprawnienie do złożenia korekty deklaracji podatkowej:
1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
2) przysługuje nadal po zakończeniu:
a) kontroli podatkowej;
b) postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Korekta złożona w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, nie wywołuje skutków prawnych.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci Lafarge

Światowy lider w produkcji materiałów budowlanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »