| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Jak dokonać korekty deklaracji VAT?

Rozliczenie podatku VAT jest nieodzownie związane z właściwym zadeklarowaniem kwoty zobowiązania podatkowego. Niemniej w wielu przypadkach uprzednio zadeklarowana kwota zobowiązania ulega zmianie poprzez jej zwiększenie lub zmniejszenie. W konsekwencji możliwe jest dokonanie korekt rozliczeń podatkowych.

Należy pamiętać, że skorygowanie deklaracji następuje poprzez złożenie korygującej deklaracji wraz z dołączonym pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty. W praktyce (bowiem żaden przepis nie określa szczegółowego zakresu informacji jaki powinien znaleźć się w uzasadnieniu) podatnik powinien w miarę szczegółowo (jeśli to możliwe) opisać przyczynę powstałych nieprawidłowości lub skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego, a także wskazać faktury/zdarzenia/transakcje, na podstawie których dokonywana jest zmiana rozliczenia deklaracji podatkowej.

Złożenie korekty deklaracji podatkowej na potrzeby podatku VAT nie wymaga dodatkowo korzystania z instytucji tzw. „czynnego żalu”.

Samo złożenie prawnie skutecznej korekty wraz z uzasadnieniem przyczyny korekty i uiszczenie w całości, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należności publicznoprawnej uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie traktowane jest jako skuteczne poinformowanie organu podatkowego o powstałych okolicznościach wyłączające odpowiedzialność karną.

Zatem podatnik podlega ochronie w przypadku gdy sam złoży korektę deklaracji podatkowej, która będzie prawnie skuteczna, tj. zostanie dokonana zgodnie z zasadami prawa podatkowego.

Uprawnienie do złożenia korekty deklaracji podatkowej:
1) ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą;
2) przysługuje nadal po zakończeniu:
a) kontroli podatkowej;
b) postępowania podatkowego – w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.

Korekta złożona w czasie trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej, nie wywołuje skutków prawnych.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK