| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Czy parafia ma prawo do odliczenia VAT przy realizacji inwestycji kościelnych?

Parafia jest podstawową jednostką organizacyjną Kościoła Katolickiego. Posiada osobowość prawną co oznacza, że może uzyskiwać przychody, zaciągać zobowiązania, prowadzić działalność (duszpasterstwo).

Taki związek musi mieć miejsce jeśli podatnik chce uzyskać prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wyremontowane obiekty nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT. Usługi niezbędne do realizacji projektu nie były wykorzystywane przez Parafię do wykonywania czynności opodatkowanych tym podatkiem.

Ponadto odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług.

Przepis art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, uniemożliwia odliczenie podatku naliczonego w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. Parafia nie jest takim podatnikiem. Ponadto nie prowadzi działalności gospodarczej a realizowana inwestycja nie będzie przynosiła dochodów.

Oba warunki:
1) bycie czynnym, zarejestrowanym podatnikiem VAT oraz
2) nabywanie towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych
nie są spełnione przez parafię.
Zatem parafia nie ma prawa do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony wynikającego z faktur związanych z realizacją inwestycji.

Parafii nie przysługuje prawo odzyskania podatku VAT poniesionego na pokrycie kosztów remontu. W związku z tym podatek VAT winien być kosztem kwalifikowalnym dla Parafii.
Koszty kwalifikowane to koszty, które podlegają refundacji z funduszów unijnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »