| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak trzeba rozliczyć VAT z faktury VAT-MP?

Jak trzeba rozliczyć VAT z faktury VAT-MP?

Podatnik VAT, niebędący małym podatnikiem, nabył towar na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej od małego podatnika rozliczającego się tzw. metodą kasową. Sprzedawca dokonaną czynność udokumentował fakturą oznaczoną „Faktura VAT-MP”. Podatnik za zakupiony towar nie zapłacił kontrahentowi.

Pytanie:

Kiedy podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego z otrzymanej „Faktury VAT-MP”?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392, z późn. zm.), w przypadku nabycia towarów i usług udokumentowanych fakturą oznaczoną zgodnie z odrębnymi przepisami „Faktura VAT-MP” podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określoną w tej fakturze, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym:

1)      uregulował część należności na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) – w tej części;

2)      uregulował w całości należność na rzecz małego podatnika, o którym mowa w art. 21 ust. 1 powołanej ustawy;

3)      przypada 90. dzień od dnia otrzymania towaru lub wykonania usługi, w przypadkach innych niż określone w pkt 1 i 2.

Polecamy: serwis VAT

Polecamy: serwis Koszty

A zatem, w przypadku nieuregulowania w ogóle należności za zakupiony towar od małego podatnika, stosującego tzw. metodę kasową rozliczeń – podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z „Faktury VAT-MP” dopiero w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym przypada 90. dzień od dnia, w którym otrzymał towar, pod warunkiem, że towar ten będzie wykorzystywał do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług (art. 86 ust. 1 ww. ustawy).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcy Prawnego Ryszard Stolarz

Ekspert w dziedzinie prawa handlowego i spółdzielczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »