| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych

Odliczenie VAT od usług cateringowych, nabywanych na potrzeby imprez integracyjnych

Spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Powyższe wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 października 2011 r., ITPP1/443-1073/11/IK.

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w zakresie sprzedaży produktów sanitarno-instalacyjnych. W jej ramach spółka organizowała imprezy integracyjne dla kontrahentów i pracowników. Ich celem było zmotywowanie załogi do efektywnej pracy oraz zacieśnienie więzi handlowych z kontrahentami. Spółka zakładała, że te działania przełożą się w przyszłości na osiągane przez nią przychody.

Organizując imprezy, spółka korzystała z usług podmiotu zewnętrznego w zakresie cateringu. Obejmowały one przygotowanie i dostarczeniu posiłków do miejsca, w którym miała odbywać się impreza, ale także na obsłudze i sprzątaniu podczas przyjęcia.

Polecamy: Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe

Polecamy: Czy wydatki na catering są kosztem uzyskania przychodu?

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy przedmiotowe usługi stanowią usługi gastronomiczne, oraz czy przysługuje jej prawo do odliczenia VAT z faktur dokumentujących ich wykonanie?

Zdaniem spółki, przysługuje jej prawo do odliczenia. Wydatki poniesione przez nią na nabycie usług cateringowych są bowiem związane z czynnościami opodatkowanymi. Spółka na poparcie stanowisko powołała się na treść art. 86 ust. 1 oraz art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, stwierdzając, iż usługi cateringowe nie stanowią usług gastronomicznych.

Podsumowując, spółka będzie miała prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z otrzymanych faktur dokumentujących dokonanie zakupu usług cateringowych, w zakresie w jakim zakupione usługi związane będą z czynnościami opodatkowanymi.

Organ uznał to stanowisko za prawidłowe, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Wybór przepisów:

Ustawa o VAT

Art. 86. 1. W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Art. 88. 1. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a) (uchylony),

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;

Aleksandra Bembnista jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Onwelo

Onwelo to nowoczesna polska spółka technologiczna, która specjalizuje się w budowaniu innowacyjnych rozwiązań IT dla firm z branży finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej, farmaceutycznej oraz FMCG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »