| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Choć sezon grypowy już w pełni, to jeszcze można szczepić się przeciwko grypie. Zwolenników jak i przeciwników tych szczepień jest mniej więcej tyle samo. Przy czym, niniejsza publikacja nie rozstrzyga związanego z nimi sporu. Ma wskazać na nieco inne zagrożenia, a mianowicie wynikające z rozliczenia podatkowego przychodni (podmiotu, u którego tego typu szczepienia są oferowane). Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Przychodnia dokonała zakupu szczepionek przeciw grypie. Powyższe zostało udokumentowane fakturą VAT. Przychodnia odliczyła wykazany w fakturze podatek naliczony.

Przychodnia świadczy usługi medyczne polegające na wykonywaniu szczepień ochronnych dla zainteresowanych podmiotów.

Powyższe dokumentuje fakturami VAT, w których „refakturuje” koszt zakupu szczepionki na beneficjenta usługi medycznej. W tym zakresie świadczenie opodatkowuje 8% stawką podatku VAT.

Osobno w fakturze wykazuje świadczenie usługi polegającej na aplikacji szczepionki jako czynność zwolnioną w VAT.

Czy Podatnik prawidłowo rozlicza transakcję z punktu widzenia podatku od towarów i usług?

POLECAMY: Ustawa o VAT

Zwolnienie z opodatkowania w VAT

Otóż, w pierwszej kolejności wskazać należy, iż na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT ze zwolnienia podatku VAT korzysta świadczenie usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zdaniem Autora, niewątpliwie świadczone przez przychodnię usługi polegające na wykonaniu szczepienia ochronnego należy uznać za świadczenie usług medycznych służących profilaktyce i zachowaniu zdrowia.

Nie mamy tutaj do czynienia z odrębną sprzedażą szczepionki i odrębną usługą jej iniekcji (podania). Jest to jedno świadczenie polegające na usłudze z zakresu profilaktyki medycznej, do którego wykonania niezbędny jest roztwór zawarty w ampułce zawierającej wirusy/bakterie itp.

W brzmieniu przepisów - obowiązujących do końca 2011 r. - linia interpretacyjna organów podatkowych była podobna, tj. wówczas organy podatkowe uznawały tego typu czynności za świadczenie szeroko pojmowanych usług medycznych zgrupowanych w 85.2 PKWiU 1997.

Tak też Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mysłowicach w postanowieniu z dnia 21.06.2004 r. (sygn. PP-3/443/7/04): „W świetle powołanych wyżej przepisów, w przypadku, gdy przedmiot usługi świadczonej przez Spółkę obejmować będzie zarówno wartość usługi (szczepienie ochronne), jak również wykorzystany materiał (szczepionka, igła, strzykawka, itp.), usługa taka w całości korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT”. Analogicznie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w postanowieniu z dnia 16.03.2005 r. (sygn. 1424/1110/443/2/2005/IW).

Zobacz także: Jak dokonać korekty deklaracji VAT

Zatem całe opisane w przykładzie świadczenie stanowi usługę medyczną korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania w VAT.

W konsekwencji mając na uwadze powyższe implikacje, przychodnia nie była uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT dokumentujących zakup szczepionek, bowiem nie została spełniona przesłanka umożliwiająca odliczenie tegoż podatku (tut. brak związku zakupu z działalnością opodatkowaną podatnika).

Zakup szczepionek służył stricte czynnościom zwolnionym od opodatkowania. Z całą pewnością związek ten nie został spełniony przez samo błędne opodatkowanie transakcji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK