| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Szczepienia ochronne a prawo do odliczenia VAT przez przychodnię

Choć sezon grypowy już w pełni, to jeszcze można szczepić się przeciwko grypie. Zwolenników jak i przeciwników tych szczepień jest mniej więcej tyle samo. Przy czym, niniejsza publikacja nie rozstrzyga związanego z nimi sporu. Ma wskazać na nieco inne zagrożenia, a mianowicie wynikające z rozliczenia podatkowego przychodni (podmiotu, u którego tego typu szczepienia są oferowane). Dlatego przeanalizujmy poniższy przykład.

Przychodnia dokonała zakupu szczepionek przeciw grypie. Powyższe zostało udokumentowane fakturą VAT. Przychodnia odliczyła wykazany w fakturze podatek naliczony.

Przychodnia świadczy usługi medyczne polegające na wykonywaniu szczepień ochronnych dla zainteresowanych podmiotów.

Powyższe dokumentuje fakturami VAT, w których „refakturuje” koszt zakupu szczepionki na beneficjenta usługi medycznej. W tym zakresie świadczenie opodatkowuje 8% stawką podatku VAT.

Osobno w fakturze wykazuje świadczenie usługi polegającej na aplikacji szczepionki jako czynność zwolnioną w VAT.

Czy Podatnik prawidłowo rozlicza transakcję z punktu widzenia podatku od towarów i usług?

POLECAMY: Ustawa o VAT

Zwolnienie z opodatkowania w VAT

Otóż, w pierwszej kolejności wskazać należy, iż na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT ze zwolnienia podatku VAT korzysta świadczenie usług w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Zdaniem Autora, niewątpliwie świadczone przez przychodnię usługi polegające na wykonaniu szczepienia ochronnego należy uznać za świadczenie usług medycznych służących profilaktyce i zachowaniu zdrowia.

Nie mamy tutaj do czynienia z odrębną sprzedażą szczepionki i odrębną usługą jej iniekcji (podania). Jest to jedno świadczenie polegające na usłudze z zakresu profilaktyki medycznej, do którego wykonania niezbędny jest roztwór zawarty w ampułce zawierającej wirusy/bakterie itp.

W brzmieniu przepisów - obowiązujących do końca 2011 r. - linia interpretacyjna organów podatkowych była podobna, tj. wówczas organy podatkowe uznawały tego typu czynności za świadczenie szeroko pojmowanych usług medycznych zgrupowanych w 85.2 PKWiU 1997.

Tak też Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mysłowicach w postanowieniu z dnia 21.06.2004 r. (sygn. PP-3/443/7/04): „W świetle powołanych wyżej przepisów, w przypadku, gdy przedmiot usługi świadczonej przez Spółkę obejmować będzie zarówno wartość usługi (szczepienie ochronne), jak również wykorzystany materiał (szczepionka, igła, strzykawka, itp.), usługa taka w całości korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT”. Analogicznie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w postanowieniu z dnia 16.03.2005 r. (sygn. 1424/1110/443/2/2005/IW).

Zobacz także: Jak dokonać korekty deklaracji VAT

Zatem całe opisane w przykładzie świadczenie stanowi usługę medyczną korzystającą ze zwolnienia z opodatkowania w VAT.

W konsekwencji mając na uwadze powyższe implikacje, przychodnia nie była uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT dokumentujących zakup szczepionek, bowiem nie została spełniona przesłanka umożliwiająca odliczenie tegoż podatku (tut. brak związku zakupu z działalnością opodatkowaną podatnika).

Zakup szczepionek służył stricte czynnościom zwolnionym od opodatkowania. Z całą pewnością związek ten nie został spełniony przez samo błędne opodatkowanie transakcji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »