| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Potwierdzenie odbioru faktury korygującej – czy jest niezbędne do odliczenia VAT?

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej – czy jest niezbędne do odliczenia VAT?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał niedawno, że jeśli uzyskanie od kontrahenta kopii faktury korygującej w rozsądnym terminie jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to podatnikowi nie można odmówić prawa do odliczenia VAT, jeśli wykaże on, że dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w korekcie. Pojawiają się już pierwsze wyroki sądów polskich, uwzględniające wyrok Trybunału. Jednym z nich jest wyrok WSA we Wrocławiu.

Według organu podatkowego, spółka ma prawo do uwzględnienia korekty faktury w składanej deklaracji podatkowej dla rozliczeń VAT w rozliczeniu za okres, w którym nabywca towaru lub usługi ją otrzymał, pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę.

Zdaniem Dyrektora IS, uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia spółkę do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyska.

Polecamy: Czy premia pieniężna musi być udokumentowana fakturą korygującą?

Polecamy: Czy faktura korygująca do faktury elektronicznej musi być wystawiona w tym samym programie, co faktura pierwotna?

WSA: ważne jest dochowanie należytej staranności

Nie zgadzając się z interpretacją, po wyczerpaniu toku instancyjnego, spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację.

Uchylając interpretację, sąd wskazał na stanowisko zawarte w orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE z 26 stycznia 2012 r. w polskiej sprawie C-588/10, zgodnie z którym obowiązujący w Polsce wymóg polegający na uzależnieniu  prawa do  obniżenia podstawy opodatkowania  VAT  wynikającej z pierwotnej faktury od posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej  przez  nabywcę jest zgodny z prawem wspólnotowym, tj.  z  zasadą proporcjonalności i neutralności wynikającą z Dyrektywy Rady 2006/112/WE.

Trybunał zastrzegł jednak, że jeżeli uzyskanie przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej w rozsądnym terminie jest niemożliwe lub nadmiernie utrudnione, to podatnikowi nie można odmówić  prawa do  wykazania przy użyciu innych środków, że:

- dochował on należytej staranności celem upewnienia się, że nabywca jest w posiadaniu faktury korygującej, a

- dana transakcja została w rzeczywistości zrealizowana na warunkach określonych w tej korekcie.

Tym samym, podatnik, który w związku z wystawieniem faktury korygującej zmniejszającej cenę sprzedaży (w tym również w przypadku odstąpienia od umowy) dochował należytej staranności celem upewnienia się, że nabywca jest w posiadaniu faktury korygującej, ma prawo do jej uwzględnienia w składanej deklaracji podatkowej dla rozliczenia VAT, w tym obniżenia podatku należnego, w rozliczeniu za okres, w którym wystawił tą fakturę korygującą.

Monika Szuster jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK