| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza

Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza

Podatnicy VAT podejmując decyzje inwestycyjne preferują rozwiązania, które dają możliwości odliczenia VAT naliczonego, a tym samym zmniejszają VAT należny odprowadzany do Urzędów Skarbowych. Mając na względzie ten aspekt zobaczmy jak najkorzystniej nabyć auto dla firmy. Czy lepiej kupić auto osobowe, czy ciężarowe?

Rozważymy dwa warianty: zakup auta w Polsce i za granicą.

39.90 złNOWOŚĆ! Ściągi księgowego - PDF

Zobacz także: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Najbardziej korzystna opcja dla firmy będącej podatnikiem VAT czynnym jest pełne odliczenie VAT.  Warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami, które determinują ten warunek.

Jeśli jest to auto ciężarowe powyżej 3,5 tony z homologacją to jesteśmy pewni, iż możemy odliczyć 100% VAT naliczonego na fakturze zakupu oraz wszystkie wydatki z nim związane, chociażby olej napędowy. Nawet jeśli auto jest używane to sprzedający jest zobowiązany naliczyć VAT od takiej sprzedaży.

Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu

Problem odliczenia VAT pojawia się przy samochodach, które mają ładowność do 3,5 tony. Wtedy, aby dokonać 100% odliczenia należy przyjrzeć się przepisom przejściowym.

Biorąc pod uwagę te przepisy VAT odliczymy w przypadku, gdy nabywane przez nas auto jest samochodem typu VAN lub zamierzamy przeznaczyć je na wynajem (dotyczy to również samochodu osobowego).

Jeśli natomiast nabywamy auto, które jest samochodem osobowym do firmy to zasada jest prosta. Możemy odliczyć 60% VAT, nie wiecej niż 6000 zł - w przypadku gdy auto jest nowe.

Jeśli natomiast jest używane (tzn. nie jest zaliczone od nowych środków transportu wg art. 2 punkt.10 ustawy o VAT) to wystawiona dla nas faktura zakupu niestety będzie zwolniona z VAT. Pamiętajmy, że kupując auto w komisie na tzw. fakturę marżę również nie mamy prawa do odliczenia VAT.

Warto wiedzieć, że biorąc auto osobowe w leasing operacyjny zasada odpisu 60% VAT  ( do 6000 zł) obowiązuje oddzielnie dla faktur związanych ze spłatą auta jak i później dla jego wykupu.

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Dokonując zakupu auta w jednym z krajów Unii lub też poza nią należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwość odliczenia VAT w deklaracji ale również wysokość akcyzy, którą będziemy musieli zapłacić w Urzędzie Celnym.

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Najprostsza i najkorzystniejszą formą jest, jeśli auto zakupione przez nas jest samochodem ciężarowym (oczywiście musi być to odpowiednio udokumentowane) nie zapłacimy akcyzy.

Pamiętajmy jednak!  To, że nie zapłacimy jej nie zwalnia nas z obowiązku potwierdzenia tego w Urzędzie Celnym (formularz AKC-U).

Natomiast jeśli zakupiony przez nas pojazd zakwalifikowany zostanie jako samochód osobowy zapłacimy akcyzę, której wysokość uzależniona jest od wartości pojazdu oraz pojemności silnika.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU21
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem Infor.pl »