REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu dla firmy - VAT i akcyza

samochód, firma, VAT
samochód, firma, VAT
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy VAT podejmując decyzje inwestycyjne preferują rozwiązania, które dają możliwości odliczenia VAT naliczonego, a tym samym zmniejszają VAT należny odprowadzany do Urzędów Skarbowych. Mając na względzie ten aspekt zobaczmy jak najkorzystniej nabyć auto dla firmy. Czy lepiej kupić auto osobowe, czy ciężarowe?

Rozważymy dwa warianty: zakup auta w Polsce i za granicą.

Autopromocja

Kupujemy auto w Polsce

Zobacz także: USTAWA z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najbardziej korzystna opcja dla firmy będącej podatnikiem VAT czynnym jest pełne odliczenie VAT.  Warto zatem zapoznać się z kilkoma zasadami, które determinują ten warunek.

Jeśli jest to auto ciężarowe powyżej 3,5 tony z homologacją to jesteśmy pewni, iż możemy odliczyć 100% VAT naliczonego na fakturze zakupu oraz wszystkie wydatki z nim związane, chociażby olej napędowy. Nawet jeśli auto jest używane to sprzedający jest zobowiązany naliczyć VAT od takiej sprzedaży.

Polecamy produkt: 100 pytań o samochód w firmie + CD

Wydatki na samochody ciężarowe jako koszt uzyskania przychodu

Problem odliczenia VAT pojawia się przy samochodach, które mają ładowność do 3,5 tony. Wtedy, aby dokonać 100% odliczenia należy przyjrzeć się przepisom przejściowym.

Biorąc pod uwagę te przepisy VAT odliczymy w przypadku, gdy nabywane przez nas auto jest samochodem typu VAN lub zamierzamy przeznaczyć je na wynajem (dotyczy to również samochodu osobowego).

Jeśli natomiast nabywamy auto, które jest samochodem osobowym do firmy to zasada jest prosta. Możemy odliczyć 60% VAT, nie więcej niż 6000 zł - w przypadku gdy auto jest nowe.

Jeśli natomiast jest używane (tzn. nie jest zaliczone od nowych środków transportu wg art. 2 punkt.10 ustawy o VAT) to wystawiona dla nas faktura zakupu niestety będzie zwolniona z VAT. Pamiętajmy, że kupując auto w komisie na tzw. fakturę marżę również nie mamy prawa do odliczenia VAT.

Warto wiedzieć, że biorąc auto osobowe w leasing operacyjny zasada odpisu 60% VAT  (do 6000 zł) obowiązuje oddzielnie dla faktur związanych ze spłatą auta jak i później dla jego wykupu.

Czy wprowadzając używany samochód do firmy można ustalić indywidualną stawkę amortyzacji

Kupujemy auto za granicą

Dokonując zakupu auta w jednym z krajów Unii lub też poza nią należy wziąć pod uwagę nie tylko możliwość odliczenia VAT w deklaracji ale również wysokość akcyzy, którą będziemy musieli zapłacić w Urzędzie Celnym.

Sprowadzałeś auto z UE? Odbierz nadpłatę akcyzy

Najprostsza i najkorzystniejszą formą jest, jeśli auto zakupione przez nas jest samochodem ciężarowym (oczywiście musi być to odpowiednio udokumentowane) nie zapłacimy akcyzy.

Pamiętajmy jednak!  To, że nie zapłacimy jej nie zwalnia nas z obowiązku potwierdzenia tego w Urzędzie Celnym (formularz AKC-U).

Natomiast jeśli zakupiony przez nas pojazd zakwalifikowany zostanie jako samochód osobowy zapłacimy akcyzę, której wysokość uzależniona jest od wartości pojazdu oraz pojemności silnika.

Jeżeli chcemy nabyć auto o pojemności silnika powyżej 2000 cm3 to zapłacimy akcyzę w wysokości 18,6% jego wartości, natomiast poniżej tej pojemności akcyza wyniesie 3,1%.

Po uregulowaniu zobowiązań wobec Urzędu Celnego przychodzi pora na uregulowanie płatności wobec Urzędu Skarbowego. Naliczony VAT powinien być uiszczony w ciągu 14 dni od powstania zobowiązana podatkowego.

Należy również uzyskać potwierdzenie jego zapłaty, lub braku takiej konieczności (jeśli samochód osobowy używany) tzw. VAT 25, który uzyskamy po złożenia formularza VAT 23.

Bez tego dokumentu nie zarejestrujemy pojazdu!

Zapłacony VAT możemy odliczyć w deklaracji. Wysokość odliczenia ustalana jest na podstawie przepisów przedstawionych powyżej.

Podsumowanie

Kupujemy samochód w Polsce? Myślimy tylko o możliwości odliczenia VAT.

Kupujemy samochód poza Polską? Musimy wziąć pod uwagę oprócz możliwości odliczenia VAT również wysokość akcyzy, która zwiększy nam koszt takiego auta i nasze zobowiązanie wobec US.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA