| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej

Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z budową infrastruktury kanalizacyjnej, jeżeli ta inwestycja będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT.

Dosyć skomplikowana sytuacja gmin jako podatników VAT wywołuje w ostatnim czasie spore kontrowersje. Do niedawna praktyka polskich organów podatkowych nakładała na gminy obowiązek ponoszenia ciężaru należnego podatku VAT odmawiając jednocześnie prawa do odliczenia w związku z poniesionymi wydatkami na inwestycje.

Wynikało to z faktu, iż zdaniem MF, gminy wykonując obowiązki związane z działalnością publiczną, nałożone odrębnymi przepisami, nie działają jako podatnicy VAT prowadzący działalność opodatkowaną.

Ciężko jest jednak zgodzić się z tym stanowiskiem. Inwestycja w kanalizacje opisana w interpretacji jest doskonałym przykładem, że pewne czynności podejmowane przez gminę mają związek z działalnością opodatkowaną, a co za tym idzie, odmówienie prawa do odliczenia VAT w związku z tego typu wydatkami stanowi naruszenie zasady proporcjonalności.

Należy zauważyć, iż wraz ze wzrostem liczby wniosków o interpretacje składanych przez gminy w całej Polsce, widać tendencję do coraz to przychylniejszego podatnikom podejścia organów podatkowych.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej interpretacji potwierdzających prawo gmin do odliczenia podatku naliczonego nie tylko w związku z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi czy sportowymi, lecz również wydatkami bieżącymi.

Rafał Kacprowski, konsultant w Zespole ds. Podatków Pośrednich w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK