| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej

Gmina odlicza VAT od zbudowanej sieci kanalizacyjnej

Gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT w związku z budową infrastruktury kanalizacyjnej, jeżeli ta inwestycja będzie służyła wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT.

Dosyć skomplikowana sytuacja gmin jako podatników VAT wywołuje w ostatnim czasie spore kontrowersje. Do niedawna praktyka polskich organów podatkowych nakładała na gminy obowiązek ponoszenia ciężaru należnego podatku VAT odmawiając jednocześnie prawa do odliczenia w związku z poniesionymi wydatkami na inwestycje.

Wynikało to z faktu, iż zdaniem MF, gminy wykonując obowiązki związane z działalnością publiczną, nałożone odrębnymi przepisami, nie działają jako podatnicy VAT prowadzący działalność opodatkowaną.

Ciężko jest jednak zgodzić się z tym stanowiskiem. Inwestycja w kanalizacje opisana w interpretacji jest doskonałym przykładem, że pewne czynności podejmowane przez gminę mają związek z działalnością opodatkowaną, a co za tym idzie, odmówienie prawa do odliczenia VAT w związku z tego typu wydatkami stanowi naruszenie zasady proporcjonalności.

Należy zauważyć, iż wraz ze wzrostem liczby wniosków o interpretacje składanych przez gminy w całej Polsce, widać tendencję do coraz to przychylniejszego podatnikom podejścia organów podatkowych.

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej interpretacji potwierdzających prawo gmin do odliczenia podatku naliczonego nie tylko w związku z inwestycjami wodno-kanalizacyjnymi czy sportowymi, lecz również wydatkami bieżącymi.

Rafał Kacprowski, konsultant w Zespole ds. Podatków Pośrednich w dziale prawno-podatkowym PwC

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »