| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczanie VAT od samochodów – bankowozy

Odliczanie VAT od samochodów – bankowozy

Przedsiębiorcy, z których działalnością gospodarczą wiąże się konieczność transportu pieniędzy lub innych przedmiotów wartościowych (np. złota, biżuterii) mogą liczyć na pełne odliczenie VAT od ceny zakupu przeznaczonego do tego celu pojazdu. Warunkiem jest, by był to tzw. bankowóz.

Należy przy tym podkreślić, że możliwość odliczenia podatku od towarów i usług od ceny zakupu pojazdu, paliwa i kosztów serwisowych nie wymaga świadczenia na rzecz osób trzecich usług ochrony związanych z transportem wartości pieniężnych.

Dla odliczenia tego podatku bardzo istotny jest fakt, że przedsiębiorcy wykorzystują ten pojazd do transportu wartości pieniężnych lub innych przedmiotów wartościowych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. W innej sytuacji jest to de facto łamanie prawa, a organy skarbowe mają pełne prawo dochodzić należności na poczet nienależnego zwrotu podatku VAT. Dlatego spać spokojnie mogą przedsiębiorcy prowadzący działalność jubilerską czy też podmioty, które przewożą utarg samochodami do banków lub innych instytucji finansowych, które w razie ewentualnej kontroli będą mogły wydać zaświadczenie o wpłacie gotówki na konta przedsiębiorców – komentuje Piotr Wesołowski, konsultant podatkowy Grupy ISP, ekspert ds. Ochrony Podatkowej Risk Partner.

Bankowóz typu C, który spełnia warunki i wymagania techniczne przewidziane dla pojazdu specjalnego, pozwala więc przedsiębiorcom na pełne odliczenie podatku od towarów i usług. Należy jednak pamiętać, że podatek może być odliczony jedynie od paliwa, które zostało zużyte do transportu gotówki czy też wartościowych przedmiotów.

Przedsiębiorcy powinni sobie zdawać sprawę, że to oni ponoszą ryzyko w przypadku ewentualnych sporów z fiskusem, a nie firmy motoryzacyjne przystosowujące samochody na pojazdy specjalne – mówi Mirosław Klimas, ekspert ds. ochrony podatkowej w firmie Risk Partner. Polskie prawo podatkowe jest niejednoznaczne, co daje szerokie możliwości interpretacji zarówno podatnikom, ale również fiskusowi. W szukaniu oszczędności i optymalizacji podatkowych należy po prostu zachować umiar i zdrowy rozsądek – dodaje Klimas.

Joanna Kółkowska

Kolko Communications

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł M. Lipnicki

Pisarz i trener biznesu z prawie 30-letnim stażem, aktor, prezenter TV. Szkoli przedstawicieli firm i urzędów w kraju i za granicą. Przygotowuje i prowadzi wyłącznie własne programy autorskie; niektóre z nich miały po kilkaset edycji. Liczba Uczestników jego szkoleń i sympozjów to ponad 2000 osób rocznie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK