| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego

Odliczenie VAT naliczonego w imporcie usług po decyzji naczelnika urzędu celnego

Prawo do skorzystania z odliczenia podatku naliczonego w przypadku importu towarów, nie powstaje momencie w otrzymania samej decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów. Oprócz uzyskania decyzji naczelnika urzędu celnego trzeba jeszcze zapłacić podatek z niej wynikający.

Z treści ww. przepisów wynika, że uprawnienie do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku importu towarów, nie powstaje momencie w otrzymania samej decyzji naczelnika urzędu celnego, określającej w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów. Oprócz uzyskania decyzji naczelnika urzędu celnego obligatoryjnym jest również uiszczenie podatku z niej wynikającego. Zatem, jeżeli podatnik otrzyma decyzję naczelnika urzędu celnego określającą w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów, oraz dokona zapłaty podatku wynikającego z tej decyzji, wówczas  przysługuje  mu prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Zatem wracając na grunt wskazanego na wstępie stanu faktycznego nie ulega wątpliwości, że Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Uprawnienie to powstaje w rozliczeniu za okres, w którym otrzymała decyzję naczelnika urzędu celnego, określającą w prawidłowej wysokości podatek z tytułu importu towarów, pod warunkiem iż dokonała zapłatę podatku wynikającego z decyzji.

Katarzyna Ignaczak, Praktykantka w ECDDP Sp. z o.o.

Paweł Barnik, Kierownik Zespołu ds. Podatku VAT w ECDDP Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK