| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy

Odliczenie VAT od bankowozu - nie trzeba ciągle wozić pieniędzy

W przepisach o VAT brak jest wyraźnego warunku, że do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu samochodu specjalnego (bankowozu) niezbędne jest, by pojazd ten był wykorzystywany do działalności opodatkowanej zgodnie z jego funkcją. Kupno bankowozu nie jest omijaniem przepisów, gdyż nie jest tutaj tworzona całkowicie sztuczna konstrukcja w celu odliczenia podatku.

Skoro ustawodawca nie zawarł w przepisie żadnych zastrzeżeń dotyczących możliwości odliczania podatku naliczonego, sąd nie może ich za ustawodawcę przyjmować.

Tak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku WSA w Krakowie z dnia 27 grudnia 2013 r., I SA/Kr 1639/13.

Odliczenie VAT od wydatków dotyczących bankowozów

Sprawa dotyczyła spółki, w stosunku do której wydana została decyzja kwestionująca  prawo do odliczenia w pełnej wysokości podatku naliczonego z faktur dotyczących rat leasingowych z tytułu nabycia samochodu specjalnego (bankowozu), jak również paliwa do tego pojazdu. W opinii organu podatkowego, spółce przysługiwało jedynie prawo do odliczenia 60% każdej raty leasingowej, do kwoty łącznie 6.000 zł.

W efekcie podatek naliczony został - zdaniem organu - przez spółkę zawyżony. W opinii organu samochód specjalny spełniał faktycznie wymogi bankowozu, jednak w istocie do przewożenia pieniędzy wykorzystywany był sporadycznie.

Dodatkowo organ w toku kontroli ustalił, iż przewożone sumy pieniędzy nie przekroczyły jednej jednostki obliczeniowej, o której mowa w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 września 2010 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać ochrona wartości pieniężnych przechowywanych i transportowanych przez przedsiębiorców i inne jednostki organizacyjne.

Polecamy: Podstawa opodatkowania VAT 2014 – zmiana ustawy o VAT

Obowiązek podatkowy w VAT w 2014 r. - zasady ogólne

Podsumowując – w opinii organu podatkowego nie było potrzeby używania bankowozu do przewożenia gotówki przez spółkę. Organ podatkowy ustalił również, iż spółka korzystała z firmy zajmującej się konwojowaniem, a skoro tak, to nie było potrzeby korzystania z bankowozu. W konsekwencji organ uznał, iż z uwagi na to, że pojazd incydentalnie wykorzystywany był do przewożenia pieniędzy, to nie spełniał wymogów pojazdu specjalnego w rozumieniu przepisów o VAT.

Spółka przyznała, iż bankowóz nie służy wyłącznie do przewożenia gotówki. Jednak w jej opinii wystarczającą przesłanką do skorzystania ze 100% odliczenia podatku naliczonego jest wykorzystywanie go w działalności opodatkowanej.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego spółka złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację i uchylił zaskarżoną decyzję.

W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, iż w przepisach ustawy o VAT brak jest wyraźnego zastrzeżenia z którego wynikałoby, że do odliczenia w całości podatku naliczonego od zakupu samochodu specjalnego niezbędne jest, by pojazd ten był wykorzystywany do działalności opodatkowanej zgodnie z jego funkcją.

W ocenie sądu skoro ustawodawca przewidział możliwość przekształcenia samochodu osobowego w bankowóz i nie przewidział żadnych zastrzeżeń w przepisie podatkowym, np., że odliczenie może przysługiwać tylko w stosunku do samochodów wykorzystywanych zgodnie z ich funkcją, to podatnikowi wolno zawsze wybrać korzystniejszą formę transakcji, o ile nie jest ona całkowicie pozorna.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Siwicka

Partner Zarządzający w Grupa HR Masters, trener biznesu i executive coach. HR Biznes Partner, z kilkunastoletnią praktyką prowadzenia własnego biznesu. Praktyk HR realizujący projekty z następujących obszarów: planowanie procesów HR, wdrożenia modeli kompetencyjnych, programy rozwojowe czy audyty personalne. Posiada ponad 15 letnie doświadczenie doradcze i trenerskie. W swojej pracy kładzie nacisk na badanie efektywności wszelkich procesów z obszaru polityki personalnej. Uważa, że wszelkie procedury są dla ludzi a nie ludzie dla procedur. W swoich projektach skupia się na realnych korzyściach zarówno dla organizacji jak i pracowników. Wierzy w ludzi i efektywność działań rozwojowych. Śledzi trendy na rynku i w branży – jest nastawiona na innowacyjność i działanie. Współpomysłodawczyni portalu HRPolska.pl, który powstał z zamiłowania do branży HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »