| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od samochodów a … tradycyjny model rodziny

Odliczenie VAT od samochodów a … tradycyjny model rodziny

W komunikacie Ministra Finansów z dnia 1 kwietnia 2014 r. zatytułowanym „Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi” (zwany dalej „Komunikatem MF) stwierdzono, że nie można obiektywnie uznać wykorzystywania pojazdu wyłącznie do celów działalności gospodarczej m.in. w przypadku, „gdy podatnik prowadzi działalność w miejscu zamieszkania, posiadając jeden pojazd – w tych okolicznościach nie jest możliwe obiektywne zagwarantowanie wykluczenia użytku prywatnego tego pojazdu, przykładowo w czasie wolnym od prowadzonej działalności gospodarczej (np. weekend czy wyjazd urlopowy).”

Przeanalizujmy zatem dwa przypadki.

W pierwszym podatnik prowadzący działalność gospodarczą i posiadający jeden samochód osobowy, który wykorzystuje wyłącznie do prowadzonej działalności, żyje w nieformalnym związku. Miejscem prowadzenia działalności gospodarczej jest jego miejsce zamieszkania. Przy tym mieszka on ze swoją partnerką, która również posiada samochód osobowy. Podatnik wprowadził klarowne zasady używania samochodu osobowego oraz prowadzi dla niego ewidencję przebiegu pojazdu.

W myśl powołanego Komunikatu MF podatnikowi nie przysługuje mu jednak pełne prawo do odliczenia z tytułu wydatków związanych z tym samochodem.

Przypadek drugi jest analogiczny do sytuacji pierwszej, z tą różnicą, że podatnik zawarł ze swoją partnerką związek małżeński i posiada wspólność majątkową. W takiej sytuacji podatnik posiada więcej niż jeden samochód osobowy, w związku z czym – zgodnie ze stanowiskiem MF – przysługuje mu pełne prawo do odliczenia z tytułu wydatków poniesionych w związku z tym samochodem.

Loteria paragonowa 2015 – co miesiąc samochód i laptopy od Ministra Finansów

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Konkludując należy postawić dwa wnioski.

Po pierwsze, zdaniem autora tego komunikatu, w Polsce od dnia 1 kwietnia 2014 r. prawo do odliczenia z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zależy od stanu cywilnego podatnika.

Po drugie, autor w sposób „niezwykle przemyślany” propaguje tradycyjny model polskiej rodziny, opartej na związku małżeńskim. Warto zadać sobie również pytanie: co jeszcze zrobią urzędnicy, aby walczyć z innymi zjawiskami obecnymi w życiu społecznym, np. z niżem demograficznym?

Zapisz się na nasz newsletter

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Mateusz Wojciechowski, Wojciech Safian

Instytut Studiów Podatkowych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK