| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Czy umowa z Allegro i firmą kurierską należy do umów ciągłych i czy w związku z tym powinnam rozliczać VAT według terminu płatności (tj. z reguły w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury), czy też nie traktować tego jako usługi ciągłej i rozliczać VAT według terminu wystawienia faktury?

Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

W przytoczonym przepisie ustawodawca posługuje się pojęciem „uznania” usługi za wykonaną. Oznacza to, że dla celów opodatkowania VAT wprowadza w ten sposób fikcję wykonania usługi, choć w rzeczywistości nie nastąpił jeszcze moment jej wykonania. Usługa nadal trwa, ale ustawodawca uznaje, że jest wykonana (i powinna być opodatkowana) w przyjętych przez strony okresach rozliczeniowych, nie rzadziej niż z upływem każdego roku.

Odnosząc się zatem do przedstawionego stanu faktycznego i zakładając, że umowy z Allegro i firmą kurierską dotyczą świadczenia usług ciągłych, obowiązek podatkowy od tych usług powstanie ostatniego dnia każdego okresu rozliczeniowego. Ani upływ terminu płatności, ani wystawienie faktury nie wpływa na konieczność rozpoznania VAT należnego.

PRZYKŁAD

W przypadku rozliczeń za maj, płatnych w czerwcu, obowiązek podatkowy powstanie w maju – a konkretnie w ostatnim dniu tego miesiąca. VAT należny z tego tytułu sprzedawca powinien wykazać w deklaracji za maj.

Terminy zwrotu różnicy w podatku VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Odliczenie VAT naliczonego

Moment powstania obowiązku podatkowego ma wpływ na moment powstania prawa do odliczenia VAT naliczonego. Prawo do odliczenia VAT naliczonego powstaje bowiem w okresie rozliczeniowym, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy (art. 86 ust. 10 ustawy o VAT). Prawo do odliczenia podatnik może jednak zrealizować nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma fakturę (art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

PRZYKŁAD

Nabywca usługi rozliczanej w miesięcznych okresach rozliczeniowych otrzymał w czerwcu fakturę za usługę wykonaną w maju. Obowiązek podatkowy od tej usługi (u sprzedawcy) powstał w maju (usługa została uznana za wykonaną w ostatnim dniu maja). Nabywca otrzymał jednak fakturę za tę usługę w czerwcu. W konsekwencji nabywca ma prawo odliczyć VAT naliczony z takiej faktury dopiero w rozliczeniu (deklaracji) za czerwiec.


PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 3, art. 86 ust. 10 i 10b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 312


Jakub Rychlik

prawnik, doradca podatkowy, autor licznych publikacji podatkowych


Źródło: Monitor Księgowego

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »