| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Czy umowa z Allegro i firmą kurierską należy do umów ciągłych i czy w związku z tym powinnam rozliczać VAT według terminu płatności (tj. z reguły w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury), czy też nie traktować tego jako usługi ciągłej i rozliczać VAT według terminu wystawienia faktury?

RADA

Jeżeli umowy zawarte z Allegro i firmą kurierską są wykonywane stale i do czasu zakończenia tych umów nie jest możliwe wyodrębnienie konkretnego momentu ich wykonania, to usługi te mają charakter ciągły. Moment powstania obowiązku podatkowego w tym przypadku nie jest ustalany ani na podstawie terminu płatności, ani też na podstawie terminu wystawienia faktury. Dla tego rodzaju usług prawodawca określił fikcję wykonania usługi w ostatnim dniu każdego okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż z upływem każdego roku. W tych terminach, tzn. w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego albo w ostatnim dniu roku, powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Natomiast nabywca ma prawo odliczyć VAT naliczony z faktury wystawionej przez sprzedawcę w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje w momencie wydania towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Moment wykonania usługi (i powstania obowiązku podatkowego w VAT) to:

• moment faktycznego wykonania usługi, albo

• moment wykonania części usługi – jeżeli dla tej części określono zapłatę, albo

• ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż z upływem każdego roku – w przypadku usług ciągłych, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń.

Odmowa przyjęcia faktury korygującej a odliczenie VAT

Należy pamiętać, że podstawowym sposobem określenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest moment faktycznego wykonania usługi. Jeżeli jednak usługa ma charakter ciągły (tzn. jest wykonywana stale i nie jest możliwe ustalenie konkretnego momentu wykonania usługi do czasu zakończenia trwania umowy), obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych. Typowym przykładem umowy o charakterze ciągłym jest umowa najmu. Jeżeli umowy zawarte z Allegro i firmą kurierską są wykonywane stale i do czasu zakończenia tych umów nie jest możliwe wyodrębnienie konkretnego momentu wykonania tych usług, to wykonywane na podstawie tych umów usługi mają charakter ciągły.

W odniesieniu do usług ciągłych uznanie ich za wykonane dopiero z chwilą zakończenia umów byłoby niekorzystne dla fiskusa w przypadku umów obowiązujących w dłuższych okresach z uwagi na późną chwilę rozpoznania VAT należnego. Z tego powodu w przypadku tego rodzaju umów ustawodawca jedynie dla celów VAT przyjął, że usługa zostanie uznana za wykonaną wcześniej. Znalazło to odzwierciedlenie w art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym:

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kosy

Ekspert, trener, konsultant, wykładowca uniwersytecki. Absolwent Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów doktoranckich w Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej. Doradztwem w zarządzaniu zasobami ludzkimi zajmuje się od ponad 15 lat, realizując różnorodne projekty z zakresu HR. Ma za sobą długoletnie doświadczenie zdobyte w międzynarodowych firmach doradczych: Capgemini Ernst & Young, SHL Ireland, Hudson Global Resources, PWC. Zrealizował różnorodne projekty dla wiodących organizacji działających w Polsce, Irlandii, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii (m.in. Accenture, Aer Rianta, AIB, Bank of Ireland, Dairygold, Lafarge, Oriflame, Sulzer, Ulster Bank). Autor artykułów publikowanych w Serwis HR, Personel i Zarządzanie oraz Rzeczpospolitej, a także pozycji naukowych i książkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK