| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Jak odliczać VAT od stałych umów rozliczanych okresowo

Czy umowa z Allegro i firmą kurierską należy do umów ciągłych i czy w związku z tym powinnam rozliczać VAT według terminu płatności (tj. z reguły w miesiącu następnym po miesiącu wystawienia faktury), czy też nie traktować tego jako usługi ciągłej i rozliczać VAT według terminu wystawienia faktury?

RADA

Jeżeli umowy zawarte z Allegro i firmą kurierską są wykonywane stale i do czasu zakończenia tych umów nie jest możliwe wyodrębnienie konkretnego momentu ich wykonania, to usługi te mają charakter ciągły. Moment powstania obowiązku podatkowego w tym przypadku nie jest ustalany ani na podstawie terminu płatności, ani też na podstawie terminu wystawienia faktury. Dla tego rodzaju usług prawodawca określił fikcję wykonania usługi w ostatnim dniu każdego okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż z upływem każdego roku. W tych terminach, tzn. w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego albo w ostatnim dniu roku, powstaje obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Natomiast nabywca ma prawo odliczyć VAT naliczony z faktury wystawionej przez sprzedawcę w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym, w którym otrzyma fakturę.

UZASADNIENIE

Obowiązek podatkowy, co do zasady, powstaje w momencie wydania towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Moment wykonania usługi (i powstania obowiązku podatkowego w VAT) to:

• moment faktycznego wykonania usługi, albo

• moment wykonania części usługi – jeżeli dla tej części określono zapłatę, albo

• ostatni dzień każdego okresu rozliczeniowego, nie rzadziej niż z upływem każdego roku – w przypadku usług ciągłych, dla których w związku z ich świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń.

Odmowa przyjęcia faktury korygującej a odliczenie VAT

Należy pamiętać, że podstawowym sposobem określenia momentu powstania obowiązku podatkowego jest moment faktycznego wykonania usługi. Jeżeli jednak usługa ma charakter ciągły (tzn. jest wykonywana stale i nie jest możliwe ustalenie konkretnego momentu wykonania usługi do czasu zakończenia trwania umowy), obowiązek podatkowy powstaje na zasadach szczególnych. Typowym przykładem umowy o charakterze ciągłym jest umowa najmu. Jeżeli umowy zawarte z Allegro i firmą kurierską są wykonywane stale i do czasu zakończenia tych umów nie jest możliwe wyodrębnienie konkretnego momentu wykonania tych usług, to wykonywane na podstawie tych umów usługi mają charakter ciągły.

W odniesieniu do usług ciągłych uznanie ich za wykonane dopiero z chwilą zakończenia umów byłoby niekorzystne dla fiskusa w przypadku umów obowiązujących w dłuższych okresach z uwagi na późną chwilę rozpoznania VAT należnego. Z tego powodu w przypadku tego rodzaju umów ustawodawca jedynie dla celów VAT przyjął, że usługa zostanie uznana za wykonaną wcześniej. Znalazło to odzwierciedlenie w art. 19a ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym:

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »