| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

Otrzymałam wystawioną w lipcu fakturę kosztową za reklamę. W opisie mam informację, że chodzi o reklamę w okresie lipiec–wrzesień. Faktura została zapłacona w lipcu. Czy VAT mogę odliczyć w lipcu czy dopiero we wrześniu?

3. Faktura opłacona w kolejnym miesiącu po otrzymaniu

Jeszcze inaczej miałaby się rzecz, gdyby faktura dotarła do Pani w lipcu, lecz została opłacona dopiero w sierpniu. Wówczas konieczne byłoby ustalenie, kiedy faktycznie została/zostanie wykonana usługa reklamy. Ustalenie, że została wykonana w lipcu, pozwoliłoby na odliczenie podatku naliczonego już w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec. Natomiast ustalenie, że zostanie ona wykonana dopiero we wrześniu (gdyż usługa reklamy ma charakter ciągły i w istocie jest wykonywana przez cały okres od lipca do września), oznaczałoby, że podatek z tej faktury może zostać odliczony dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za sierpień. W związku bowiem z opłaceniem faktury w sierpniu powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, a w konsekwencji spełniony został drugi warunek powstania prawa do odliczenia.

Podatnik zamówił usługę reklamy w Internecie w okresie od lipca do września. Fakturę dokumentującą tę usługę otrzymał w lipcu i opłacił na początku sierpnia. W tej sytuacji podatek z otrzymanej faktury podatnik może odliczyć w ramach deklaracji VAT-7 za sierpień. Świadczenie usługi reklamy rozpoczęło się co prawda w lipcu, ale zakończy się dopiero we wrześniu, czyli dopiero we wrześniu usługa będzie wykonana. Oznacza to, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia tej usługi powstał u sprzedawcy w sierpniu (w związku z opłaceniem faktury), a w konsekwencji podatek naliczony z faktury podatnik może odliczyć dopiero w ramach deklaracji VAT-7 za sierpień (w tym bowiem miesiącu spełniony został drugi warunek powstania prawa do odliczenia).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 oraz art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Tomasz Krywan, prawnik, doradca podatkowy, właściciel kancelarii doradztwa podatkowego, autor licznych publikacji

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Wilk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »