| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

Faktura wystawiona i opłacona przed wykonaniem usługi - odliczenie VAT

Otrzymałam wystawioną w lipcu fakturę kosztową za reklamę. W opisie mam informację, że chodzi o reklamę w okresie lipiec–wrzesień. Faktura została zapłacona w lipcu. Czy VAT mogę odliczyć w lipcu czy dopiero we wrześniu?

VAT z faktury za usługi reklamy może Pani odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec, pod warunkiem że również w lipcu otrzymała Pani tę fakturę.

Odliczenie VAT naliczonego

Obecnie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT).

Przesłanki powstania prawa do odliczenia VAT

Prawo do odliczenia powstaje, co do zasady, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym wystąpi późniejsze z dwóch zdarzeń:

1.

powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, świadczenia usługi lub importu towarów

2.

podatnik korzystający z prawa do odliczenia otrzymał fakturę albo dokument celny

Wyjaśnić jednocześnie należy, że obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia usług reklamy powstaje na zasadach ogólnych określonych przepisami art. 19a ust. 1 i 8 ustawy o VAT (z uwzględnieniem przepisów art. 19a ust. 2 i 3 ustawy o VAT), a więc:

1) z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty (w odniesieniu do otrzymanej kwoty) – w zakresie, w jakim zapłata zostanie otrzymana przed wykonaniem usługi reklamy (art. 19a ust. 8 ustawy o VAT),

2) z chwilą wykonania usługi reklamy – w pozostałym zakresie (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kasy fiskalne 2015 / 2016 – zwolnienia

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Rozważmy więc następujące przypadki.

1. Faktura wystawiona, otrzymana i opłacona w tym samym miesiącu

W przedstawionej sytuacji z treści otrzymanej faktury nie wynika, kiedy usługa reklamy została wykonana. Nie ma to jednak większego znaczenia, gdyż już w lipcu faktura ta została przez Panią opłacona. W tej sytuacji, niezależnie od tego, kiedy faktycznie usługa została wykonana: w lipcu czy dopiero we wrześniu, obowiązek podatkowy z tytułu jej świadczenia powstał u sprzedawcy w lipcu. Przy założeniu, że fakturę otrzymała Pani również w lipcu – w tym właśnie miesiącu spełnione zostały oba warunki powstania prawa do odliczenia. A zatem VAT z faktury za usługi reklamy może Pani odliczyć już w ramach deklaracji VAT-7 za lipiec.

2. Faktura otrzymana w kolejnym miesiącu po wystawieniu

Oczywiście byłoby inaczej, gdyby faktura została wystawiona w lipcu, lecz dotarła do Pani w sierpniu. Wówczas prawo do odliczenia podatku naliczonego z tej faktury powstałoby dopiero w sierpniu (ze względu na brzmienie art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). VAT mogłaby Pani odliczyć dopiero w deklaracji VAT-7 za sierpień.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wydawnictwo GASKOR

Profesjonalne publikacje z zakresu prawa i biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »