| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego

W sklepie internetowym zakupiłem części do samochodu osobowego używanego w działalności gospodarczej. Od 1 kwietnia 2014 r. od wydatków związkach z tym samochodem odliczam 50% VAT naliczonego. Czy ograniczenie odliczenia VAT dotyczy tylko zakupionych części do samochodu? Czy od kosztów przesyłki naliczonych przez sprzedawcę też należy odliczyć 50% VAT naliczonego?

Ograniczenie odliczenia VAT (do 50% VAT naliczonego) dotyczy wydatków związanych z samochodem.

Części samochodowe są niewątpliwie wydatkiem związanym bezpośrednio z samochodem. Taki sam charakter będzie miał również wydatek na transport tych części. Jest to bowiem wydatek integralnie związany z dostawą części samochodowych. Bez poniesienia tego wydatku nie zakupiłby Pan części samochodowych.

Co więcej, co do zasady, koszt transportu towaru stanowi element podstawy opodatkowania dostawy towaru (art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT). Koszt transportu powinien być zatem traktowany jako element ceny nabycia towaru, jakim są części samochodowe. Dlatego należy przyjąć, że zarówno od nabycia części samochodowych, jak i od nabycia usługi przesyłki tych części powinien Pan odliczyć 50% VAT naliczonego.

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 29a ust. 6 pkt 2, art. 86a ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

KRAUSE LEGAL Kancelaria prawna

Nasza kancelaria świadczy wszechstronną pomoc prawną skierowaną do właścicieli firm rodzinnych oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »