| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych”

Odliczenie VAT od wydatków na paliwo do samochodu ciężarowego używanego do celów „mieszanych”

Czy w związku z nowelizacją ustawy o VAT od 1 kwietnia 2014 r. mam prawo do odliczenia 50% VAT od paliwa do samochodu wykorzystywanego do celów „mieszanych”? W dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu mam wpisane następujące dane: samochód ciężarowy, podrodzaj: VAN, dwa rzędy siedzeń, dopuszczalna ładowność: 675 kg, liczba miejsc: 5, brak badania technicznego, auto z 2010 r.

Tak, w przypadku opisanego przez Pana samochodu ciężarowego wykorzystywanego w działalności w sposób „mieszany” (tj. zarówno w celach biznesowych, jak i prywatnych) przysługuje Panu prawo do odliczenia 50% VAT naliczonego od wydatków na paliwo. Prawo do odliczenia VAT naliczonego w wysokości 50% wynika w tym przypadku z art. 86a ust. 1 w zw. z ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT. Opisany samochód nie ma konstrukcji technicznej, która uprawniałaby do dokonywania pełnych odliczeń VAT od wydatków na paliwo (por. art. 86a ust. 9 w zw. ust. 4 pkt 2 ustawy o VAT). W stosunku do tego rodzaju samochodu nie obowiązuje również zakaz odliczania VAT naliczonego od paliwa sformułowany w art. 9 ustawy nowelizującej z 7 lutego 2014 r. W konsekwencji do odliczania VAT naliczonego od wydatków na paliwo do tego pojazdu ma zastosowanie ogólna zasada wyrażona w art. 86a ust. 1 ustawy o VAT.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 1 kwietnia 2014 r. pt. Nowe zasady odliczania podatku VAT od wydatków związanych z pojazdami samochodowymi:

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF


Wyjaśnienia MF

W nowych przepisach zdefiniowany został zamknięty katalog wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, z tytułu których odliczenie podatku naliczonego może podlegać ograniczeniom.

Są to następujące wydatki:

(…) – wydatki z tytułu nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów.

(…) Zgodnie z nowymi regulacjami podatnikowi przysługiwać będzie ograniczone do 50% prawo do odliczenia podatku w odniesieniu do wszystkich wydatków związanych z pojazdami samochodowymi przeznaczonymi do użytku „mieszanego”.

Czy od kosztów przesyłki części samochodowych należy odliczyć 50% VAT naliczonego


PODSTAWA PRAWNA:

- art. 86a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »