| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

Modernizacja i rozbudowa fabryki - rozliczenie VAT

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretacje indywidualną odnośnie określenia miejsca świadczenia na gruncie VAT nabywanych usług modernizacji obiektu polegających na rozbudowie istniejącej infrastruktury. Organ rozważył również prawo do odliczenia podatku z tytułu nabycia tych usług.

1) Miejscem świadczenia wszystkich wskazanych we wniosku usług (m.in. modernizacji maszyn zainstalowanych na linii produkcyjnej w fabryce, modernizacji podłóg w pomieszczeniach fabryki, itp.) jest, zgodnie z art. 28e ustawy o VAT, miejsce położenia modernizowanej fabryki (nieruchomości), w związku z czym usługi te powinny być opodatkowane w Polsce.

2) Spółce przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktur otrzymanych od usługodawców z tytułu świadczenia opisanych w stanie faktycznym usług, przy spełnieniu przesłanki wykorzystania nabytych usług do wykonywania czynności opodatkowanych, tj. dokonania rozbudowy linii produkcyjnej przez spółkę na rzecz spółki z grupy (właściciela fabryki) oraz pełnienia funkcji generalnego wykonawcy projektu.

 Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 października 2014 r., (IPPP3/443-730/14-2/LK).

Sprawa dotyczyła spółki, posiadającej siedzibę na terytorium Holandii, będącej członkiem międzynarodowej grupy kapitałowej, zarejestrowanej w Polsce dla potrzeb VAT. Spółka działa w charakterze generalnego wykonawcy rozbudowy fabryki należącej do innej spółki z tej samej grupy kapitałowej. W celu prawidłowego wykonania kompleksowej transakcji, spółka nabywa różnego rodzaju towary oraz usługi, niezbędne do przeprowadzenia procesu modernizacji fabryki. W zakres modernizacji wchodziły m.in. czynności modernizacyjne linii produkcyjnej, wykorzystywanej w produkcji prowadzonej przez spółkę polską.

Po zakończeniu inwestycji, spółka zafakturuje spółkę z grupy, będącą właścicielem fabryki, z tytułu generalnego wykonawstwa projektu oraz rozbudowy linii produkcyjnej i naliczy polski VAT według stawki 23%.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy prawidłowe jest jej stanowisko, iż w sprawie mamy do czynienia z usługami związanymi z nieruchomością, co oznacza, że miejscem świadczenia jest miejsce jej położenia (Polska), a także, czy spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktur otrzymanych od podwykonawców, dostarczających jej towary/usługi wykorzystywane do czynności opodatkowanych (realizacji inwestycji).

Sprzedaż używanego w firmie samochodu – rozliczenie VAT marża

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że związek wykonywanych przez nią czynności z nieruchomością jest oczywisty i bezsporny. Spółka podkreśliła ponadto, że zakres realizowanych prac wskazuje jasno, iż zmodernizowana linia będzie wykorzystywana przez dłuższy czas, nie zaś dla przemijającego użytku.

W zakresie prawa do odliczenia VAT, spółka wskazała, że po wykonaniu modernizacji zafakturuję spółkę z grupy, będącą właścicielem fabryki, z tytułu czynności generalnego wykonawstwa. W konsekwencji będzie istniał związek nabywanych usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT.

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Organ podatkowy podzielił to stanowisko, odstępując od uzasadniania interpretacji.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK