| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu

Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego samochodu

W przypadku zmiany numeru rejestracyjnego samochodu, zgłoszonego wcześniej na informacji VAT-26, konieczne jest aktualizacja tej informacji, nawet jeżeli nie nastąpiła żadna zmiana sposobu wykorzystywania samochodu w działalności gospodarczej.

Aktualizacja VAT-26 po zmianie numeru rejestracyjnego

Z przepisów wynika więc, że w celu dokonania pełnego odliczenia podatku VAT muszą zostać spełnione łącznie warunki:

- wykluczenie użytku prywatnego danego pojazdu,

- prowadzenie przez podatnika ewidencji przebiegu oraz

- złożenie informacji o tym pojeździe naczelnikowi urzędu skarbowego.

Złożenie informacji VAT-26 jest więc jednym z warunków uprawniających do pełnego odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi wyłącznie do działalności gospodarczej podatników. Pojazdy te na informacji VAT-26 identyfikowane są poprzez określenie: marki, modelu, numeru rejestracyjnego, roku produkcji, daty nabycia pojazdu.

A zatem w przypadku zmiany numeru rejestracyjnego pojazdu i jednoczesnym braku aktualizacji VAT-26 dane pojazdu samochodowego wykazane na informacji nie będą zgodne z faktycznymi danymi charakterystycznymi dla danego pojazdu. W przypadku rozbieżności w opisie danych pojazdu, tj. innym numerze rejestracyjnym nie będzie więc można go prawidłowo zidentyfikować w celu uzyskania prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego.

Odliczenie VAT od paliwa do pojazdów i urządzeń działających na terenie firmy

Jeżeli więc miała miejsce zmiana numeru rejestracyjnego pojazdu zgłoszonego wcześniej na druku VAT-26, należy ponownie złożyć formularz VAT-26 zaznaczając w części A „Miejsce i cel składania informacji” zarówno poz. 6 „złożenie informacji” oraz poz. 7 „aktualizacja informacji”. W części C „Dane pojazdu samochodowego wykorzystywanego wyłącznie do działalności gospodarczej” należy wpisać poprzednio zgłoszony numer rejestracyjny samochodu (w kolumnie „h” wpisując datę dokonania zmiany), natomiast w kolejnej pozycji umieścić nowy wpis z numerem rejestracyjnym pojazdu po zmianie.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK