REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakaz odliczania 50% VAT od paliwa zniesiony!

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Zakaz odliczania 50% VAT od paliwa zniesiony!
Zakaz odliczania 50% VAT od paliwa zniesiony!
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Przez ponad rok spore grono przedsiębiorców wykorzystujących samochód osobowy zarówno w firmie, jak i prywatnie, czekało na możliwość odliczenia 50% VAT od paliwa. Taka opcja stała się już dostępna! Przypominamy, że 1 lipca 2015 r. w życie weszły nowe zasady odliczania VAT. Przełoży się to bezpośrednio na oszczędności w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Zniknęła zasada 60% odliczenia VAT i 6 tys. zł limitu

W kwietniu 2014 r. kompletnie zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania VAT od samochodów. Do lamusa odeszły regulacje zgodnie, z którymi polski przedsiębiorca mógł odliczyć 60% VAT-u od zakupu auta, a suma odliczeń nie mogła przekroczyć 6 tys. Obowiązujące wówczas zasady pozwalały również na odliczenie 100% VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Ta zasada nie dotyczyła jednak paliwa, od nabycia, którego odliczenie nie było w ogóle możliwe. Nowości w ustawie o VAT obowiązujące od ubiegłego roku zdezaktualizowały ten system.

Autopromocja

Odliczenie 50% VAT od paliwa do samochodów

Zmiana przepisów wprowadziła trzy grupy pojazdów

Nowe regulacje uzależniły prawo do odliczenia VAT od sposobu wykorzystania samochodu w działalności gospodarczej.  Pojazdy użytkowane w firmie zostały podzielone na trzy grupy, z możliwością odliczenia:

  • 100% VATprzez wzgląd na cechy konstrukcyjne (np. ładowarki, koparki, podnośniki),
  • 100% VAT - pod warunkiem, że przedsiębiorca jest w stanie udowodnić, że auto służy mu wyłącznie w firmie (złożenie druku VAT-26, prowadzenie ewidencji pojazdu do celów VAT, posiadanie odpowiednich regulaminów),
  • 50% VAT zakłada się, że auto wykorzystywane jest w tzw. systemie mieszanym, czyli zarówno w działalności gospodarczej, jak i prywatnie (nie trzeba tego udowadniać).

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Zdecydowana większość przedsiębiorców zdecydowała się na skorzystanie z ostatniej z wymienionych opcji. Przede wszystkim ze względu na mniej restrykcyjne procedury, niż ma to miejsce w przypadku odliczenia pełnego VAT (chodzi o drugą grupę pojazdów z wypisanych powyżej). Sporo zamieszania wprowadziły również niejednoznaczne interpretacje nowych przepisów, które różnorako podchodziły do istotnych zasad dotyczących rozliczeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

To wszystko kwestie ważne ze względu na koszty posiadania pojazdu w firmie. Samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności lub spełniający określone kryteria konstrukcyjne pozwala bowiem odliczyć pełen VAT od jego zakupu, a także od paliwa, części zamiennych i serwisu. Auto w systemie mieszanym daje z kolei prawo do odliczenia połowy VAT-u od jego nabycia oraz kosztów eksploatacji. Co niezwykle istotne – wykorzystując samochód tak w firmie, jak i prywatnie nie można było odliczyć 50% VAT od paliwa do jego napędu. Ten niekorzystny dla sporej grupy przedsiębiorców zapis został jednak zmieniony.

Brak zakazu odliczenie 50% VAT od paliwa szeroko dostępne

Na początku lipca 2015 r. zniesiony został zakaz odliczania 50% VAT od zakupu paliwa. Co za tym idzie, z tej opcji mogą już korzystać wszyscy przedsiębiorcy wykorzystujący samochód osobowy w systemie mieszanym. Zmiana przepisów sprawiła, że do 50% ulgi będą również uprawnieni właściciele firm, którzy użytkują:

- samochody osobowe,

- inne niż samochody osobowe pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba siedzeń łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

  • 1 – o ile dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kilogramy,
  • 2 – jeśli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kilogramy,
  • 3 lub więcej – kiedy dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kilogramów.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

W przypadku przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na użytkowanie pojazdów wyłącznie w działalności gospodarczej nic się nie zmieniło. Nadal mogą oni odliczać 100% VAT od zakupu pojazdu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją. Konieczne jest tu oczywiście spełnienie dodatkowych warunków określonych w przepisach.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    Obligacje skarbowe 2024. Drastyczna obniżka oprocentowania od marca i kwietnia

    Inflacja w Polsce obniża się tak szybko, że jeszcze rok temu wydawało się to niemal nieprawdopodobne. Większość osób to cieszy, ale nie wszystkich. Hamująca inflacja to informacja, która może rozsierdzić osoby posiadające w portfelu detaliczne obligacje skarbowe. W skrajnym przypadku kwietniowa aktualizacja oprocentowania może doprowadzić do spadku stawki z prawie 20% do niewiele ponad 4%. 

    REKLAMA