REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową

Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową
Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymujemy faktury od leasingodawcy za paliwo, które nabywamy do naszych samochodów za pomocą karty paliwowej. Faktury są wystawiane po zakończeniu miesiąca. Do tej pory nie odliczaliśmy VAT, bo nie był składany VAT-26. Teraz przysługuje nam odliczenie 50%. Czy możemy odliczać VAT z takiej faktury, gdy nie mamy faktury ze stacji paliw?

Tak, można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa za pomocą karty paliwowej. Nie ma znaczenia, że nie posiadają Państwo faktury wystawianej przez stacje paliw.

Autopromocja

Odliczanie VAT od zakupu paliwa opłaconego kartami paliwowymi

Odliczanie VAT od zakupu paliwa nabytego za pomocą kart paliwowych od lat budzi wątpliwości. Wynika to z faktu, że rozliczenie transakcji, w przypadku gdy paliwo jest nabywane za pomocą kart paliwowych, odbywa się w następujący sposób:

1) sprzedawca paliwa wystawia fakturę na wystawcę karty (w naszym przypadku leasingodawcę),

2) wystawca karty wystawia fakturę na faktycznego nabywcę paliwa.

Przełomowy w tym zakresie okazał się wyrok NSA z 14 sierpnia 2012 r. (sygn. akt 1 FSK 1177/11), w którym uznano, że nie są to transakcje łańcuchowe, a wystawca kart paliwowych nie nabywa prawa do rozporządzania paliwem jak właściciel, co pozbawia zarówno wystawcę karty, jak i nabywcę paliwa prawa do odliczenia VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biuletyn VAT

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

NSA w wyroku z 15 października 2015 r. (sygn. akt I FSK 1478/13) uznał, że możemy mówić, iż wystawca karty nabywa paliwo, gdy z treści umów wynika, że będzie miał wpływ na istotne elementy transakcji. Wówczas należy uznać, że rozporządza on daną rzeczą jak właściciel, czyli jest czynną stroną transakcji, w ramach której kolejna w szeregu dostawa, tj. dostawa na rzecz nabywcy, będzie dokonana (uznana za dokonaną) przez niego. Gdy nie posiada żadnych uprawnień decyzyjnych co do istotnych elementów związanych z dostawą towarów, np. nie kształtuje ceny towaru ani nie ponosi odpowiedzialności za wady produktu, nie nabywa prawa do rozporządzania paliwem jak właściciel, a tym samym nie nabywa paliwa.

Jednocześnie NSA uznał, że:

(...) dostawa łańcuchowa nie oznacza faktycznego wydania towaru na każdym etapie łańcucha, ani nie musi oznaczać, iż podmiot uznany za rozporządzający powinien rzeczywiście rozporządzać rzeczą w tym znaczeniu, iż przykładowo winien być świadomy wszystkich czynności związanych z dysponowaniem towarem, tj. np. kiedy i kto faktycznie obraca (obracał) towarem.

Mimo korzystnych dla organów podatkowych orzeczeń w wydawanych ostatnio interpretacjach nie kwestionują one prawa do odliczania VAT od paliwa kupionego na kartę paliwową. Jest to bardzo istotne, gdyż 1 lipca 2015 r. zakończył się okres przejściowy i każdy podatnik, który wykorzystuje samochód do działalności opodatkowanej, odliczy 50% VAT od paliwa, jeśli nie spełnia warunków do pełnego odliczenia (art. 86a ust. 2 ustawy).

Monitor Księgowego – prenumerata

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Organy podatkowe uznają, że dochodzi do transakcji łańcuchowej, o której mowa w art. 7 ust. 8 ustawy. Z regulacji tych wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Dlatego ich zdaniem zarówno wystawca karty, jak i faktyczny nabywca paliwa nabywają prawo do odliczenia VAT od paliwa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 15 czerwca 2015 r. (sygn. IPPP1/4512-439/15-2/Igo), odpowiadając na pytanie leasingobiorcy, który otrzymuje faktury za paliwo od leasingodawcy, który wydał kartę, uznał, że:

W związku z tym, na podstawie art. 86a ust. 1 w związku z art. 86a ust. 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Leasingodawcę, dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart paliwowych, związanych z użytkowanymi samochodami, z wyłączeniem wydatków na paliwa zużywane do samochodów osobowych.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, do 30 czerwca 2015 r. nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.

Od dnia 1 lipca 2015 r. wygasa, wprowadzony art. 12 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, całkowity zakaz odliczania podatku VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych” (czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych). Oznacza to, że od dnia 1 lipca 2015 r. podatek VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów mieszanych czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy o VAT.


Zatem od dnia 1 lipca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50%.

Należy więc uznać, że mogą Państwo odliczać 50% VAT od paliwa z faktur od leasingodawcy. Jednak w związku z rozbieżnością w stanowiskach organów podatkowych i sądów radzimy, by wystąpić o interpretację indywidualną w tej sprawie. Istnieje ryzyko, że organy podatkowe pod wypływem korzystnych orzeczeń powrócą do poprzedniego stanowiska i będą uznawać, iż prawo do odliczenia nie przysługuje od zakupu paliwa na kartę paliwową.

Podstawa prawna:

• art. 5, 7 i 8, art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 978

Joanna Dmowska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA