REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową

Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową
Czy od 1 lipca 2015 r. można odliczać 50% VAT od paliwa opłaconego kartą paliwową

REKLAMA

REKLAMA

Otrzymujemy faktury od leasingodawcy za paliwo, które nabywamy do naszych samochodów za pomocą karty paliwowej. Faktury są wystawiane po zakończeniu miesiąca. Do tej pory nie odliczaliśmy VAT, bo nie był składany VAT-26. Teraz przysługuje nam odliczenie 50%. Czy możemy odliczać VAT z takiej faktury, gdy nie mamy faktury ze stacji paliw?

Tak, można odliczać VAT z faktur dokumentujących zakup paliwa za pomocą karty paliwowej. Nie ma znaczenia, że nie posiadają Państwo faktury wystawianej przez stacje paliw.

Autopromocja

Odliczanie VAT od zakupu paliwa opłaconego kartami paliwowymi

Odliczanie VAT od zakupu paliwa nabytego za pomocą kart paliwowych od lat budzi wątpliwości. Wynika to z faktu, że rozliczenie transakcji, w przypadku gdy paliwo jest nabywane za pomocą kart paliwowych, odbywa się w następujący sposób:

1) sprzedawca paliwa wystawia fakturę na wystawcę karty (w naszym przypadku leasingodawcę),

2) wystawca karty wystawia fakturę na faktycznego nabywcę paliwa.

Przełomowy w tym zakresie okazał się wyrok NSA z 14 sierpnia 2012 r. (sygn. akt 1 FSK 1177/11), w którym uznano, że nie są to transakcje łańcuchowe, a wystawca kart paliwowych nie nabywa prawa do rozporządzania paliwem jak właściciel, co pozbawia zarówno wystawcę karty, jak i nabywcę paliwa prawa do odliczenia VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Biuletyn VAT

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

NSA w wyroku z 15 października 2015 r. (sygn. akt I FSK 1478/13) uznał, że możemy mówić, iż wystawca karty nabywa paliwo, gdy z treści umów wynika, że będzie miał wpływ na istotne elementy transakcji. Wówczas należy uznać, że rozporządza on daną rzeczą jak właściciel, czyli jest czynną stroną transakcji, w ramach której kolejna w szeregu dostawa, tj. dostawa na rzecz nabywcy, będzie dokonana (uznana za dokonaną) przez niego. Gdy nie posiada żadnych uprawnień decyzyjnych co do istotnych elementów związanych z dostawą towarów, np. nie kształtuje ceny towaru ani nie ponosi odpowiedzialności za wady produktu, nie nabywa prawa do rozporządzania paliwem jak właściciel, a tym samym nie nabywa paliwa.

Jednocześnie NSA uznał, że:

(...) dostawa łańcuchowa nie oznacza faktycznego wydania towaru na każdym etapie łańcucha, ani nie musi oznaczać, iż podmiot uznany za rozporządzający powinien rzeczywiście rozporządzać rzeczą w tym znaczeniu, iż przykładowo winien być świadomy wszystkich czynności związanych z dysponowaniem towarem, tj. np. kiedy i kto faktycznie obraca (obracał) towarem.

Mimo korzystnych dla organów podatkowych orzeczeń w wydawanych ostatnio interpretacjach nie kwestionują one prawa do odliczania VAT od paliwa kupionego na kartę paliwową. Jest to bardzo istotne, gdyż 1 lipca 2015 r. zakończył się okres przejściowy i każdy podatnik, który wykorzystuje samochód do działalności opodatkowanej, odliczy 50% VAT od paliwa, jeśli nie spełnia warunków do pełnego odliczenia (art. 86a ust. 2 ustawy).

Monitor Księgowego – prenumerata

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Organy podatkowe uznają, że dochodzi do transakcji łańcuchowej, o której mowa w art. 7 ust. 8 ustawy. Z regulacji tych wynika, że w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Dlatego ich zdaniem zarówno wystawca karty, jak i faktyczny nabywca paliwa nabywają prawo do odliczenia VAT od paliwa.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 15 czerwca 2015 r. (sygn. IPPP1/4512-439/15-2/Igo), odpowiadając na pytanie leasingobiorcy, który otrzymuje faktury za paliwo od leasingodawcy, który wydał kartę, uznał, że:

W związku z tym, na podstawie art. 86a ust. 1 w związku z art. 86a ust. 2 oraz art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Leasingodawcę, dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart paliwowych, związanych z użytkowanymi samochodami, z wyłączeniem wydatków na paliwa zużywane do samochodów osobowych.

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, do 30 czerwca 2015 r. nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.

Od dnia 1 lipca 2015 r. wygasa, wprowadzony art. 12 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, całkowity zakaz odliczania podatku VAT od nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu samochodów osobowych oraz niektórych innych pojazdów samochodowych, wykorzystywanych przez podatnika do celów „mieszanych” (czyli do działalności gospodarczej i do celów prywatnych). Oznacza to, że od dnia 1 lipca 2015 r. podatek VAT z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów będzie odliczany tak jak pozostałe wydatki związane z pojazdami samochodowymi wykorzystywanymi do celów mieszanych czyli na ogólnych zasadach wynikających z art. 86a ustawy o VAT.


Zatem od dnia 1 lipca 2015 r. z tytułu nabycia paliwa wykorzystywanego do napędu ww. pojazdów przysługiwało będzie prawo do odliczenia podatku VAT w wysokości 50%.

Należy więc uznać, że mogą Państwo odliczać 50% VAT od paliwa z faktur od leasingodawcy. Jednak w związku z rozbieżnością w stanowiskach organów podatkowych i sądów radzimy, by wystąpić o interpretację indywidualną w tej sprawie. Istnieje ryzyko, że organy podatkowe pod wypływem korzystnych orzeczeń powrócą do poprzedniego stanowiska i będą uznawać, iż prawo do odliczenia nie przysługuje od zakupu paliwa na kartę paliwową.

Podstawa prawna:

• art. 5, 7 i 8, art. 86 ust. 1, art. 86a ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2015 r. poz. 978

Joanna Dmowska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Składka zdrowotna przedsiębiorców - czy wróci ryczałt? Czy jeszcze w 2024 roku nastąpią zmiany?

    O przywrócenie ryczałtowej składki zdrowotnej dla przedsiębiorców (wg zasad sprzed Polskiego Ładu) apelują zarówno sami przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia, a także Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Rzecznik MŚP proponuje, by koszty związane z przywróceniem poprzednich zasad rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców częściowo pokryć przez ograniczenie beneficjentów tzw. wakacji od ZUS.

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    REKLAMA