| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych

Moja firma świadczy usługi budowlane. W związku ze świadczeniem tych usług, w ramach rekla­my, rozdajemy kalendarze ścienne. Na kalendarzu jest reklama mojej firmy. Kalendarze zamówiłem w drukarni. Czy mogę odliczyć VAT od ich zakupu?

Tak. Może Pan odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu kalendarzy. Prawo do odliczenia przy­sługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wyko­nywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośredni związek między zakupami a wykony­wanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika. W tej sytuacji zakup kalendarzy niewątpliwie stanowi nabycie towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (opodatkowanych usług budowlanych), a zatem uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

Odliczenie VAT od alkoholu i opodatkowanie VAT prezentów dla kontrahentów

Podobne stanowisko reprezentują organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgosz­czy z 27 lutego 2014 r. (sygn. ITPP1/443-1244/13/MN) czytamy:

Jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych wynosi powyżej 10 zł. Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego i korzysta z niego przy nabyciu ww. materiałów reklamo­wych lub ich części składowych.

Na marginesie należy wskazać, że przekazanie kalendarzy klientom może podlegać opodatkowaniu jako nieodpłatna dostawa towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. nie ma bowiem przepisu wyłączającego opodat­kowanie nieodpłatnie przekazywanych drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Przekazywanie kalendarzy przez podatnika będzie podlegało opodatkowaniu, jeżeli nie mają one sta­tusu prezentów o małej wartości. Jeżeli będą miały status prezentów o małej wartości, ich nieodpłatne przekazywanie nie będzie opodatkowane VAT na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten wy­łącza bowiem opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

POSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2-7, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK