| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych

Moja firma świadczy usługi budowlane. W związku ze świadczeniem tych usług, w ramach rekla­my, rozdajemy kalendarze ścienne. Na kalendarzu jest reklama mojej firmy. Kalendarze zamówiłem w drukarni. Czy mogę odliczyć VAT od ich zakupu?

Tak. Może Pan odliczyć podatek naliczony z tytułu zakupu kalendarzy. Prawo do odliczenia przy­sługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wyko­nywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Dla istnienia prawa do odliczenia podatku naliczonego nie jest przy tym konieczny bezpośredni związek między zakupami a wykony­wanymi przez podatnika czynnościami opodatkowanymi. Może to być również związek pośredni, o ile dokonywane zakupy związane są bezpośrednio z działalnością opodatkowaną podatnika. W tej sytuacji zakup kalendarzy niewątpliwie stanowi nabycie towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (opodatkowanych usług budowlanych), a zatem uprawnia do odliczenia podatku naliczonego.

Odliczenie VAT od alkoholu i opodatkowanie VAT prezentów dla kontrahentów

Podobne stanowisko reprezentują organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgosz­czy z 27 lutego 2014 r. (sygn. ITPP1/443-1244/13/MN) czytamy:

Jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych wynosi powyżej 10 zł. Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego i korzysta z niego przy nabyciu ww. materiałów reklamo­wych lub ich części składowych.

Na marginesie należy wskazać, że przekazanie kalendarzy klientom może podlegać opodatkowaniu jako nieodpłatna dostawa towarów. Od 1 kwietnia 2013 r. nie ma bowiem przepisu wyłączającego opodat­kowanie nieodpłatnie przekazywanych drukowanych materiałów informacyjnych i reklamowych.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Przekazywanie kalendarzy przez podatnika będzie podlegało opodatkowaniu, jeżeli nie mają one sta­tusu prezentów o małej wartości. Jeżeli będą miały status prezentów o małej wartości, ich nieodpłatne przekazywanie nie będzie opodatkowane VAT na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten wy­łącza bowiem opodatkowanie nieodpłatnie przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli przekazanie to następuje na cele związane z działalnością gospodarczą podatnika.

POSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2-7, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »