| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Odliczenie VAT z faktury za organizację zabawy dla dzieci pracowników

Odliczenie VAT z faktury za organizację zabawy dla dzieci pracowników

Firmy zewnętrzne organizowały zabawę karnawałową dla dzieci naszych pracowników. Wydatki do­tyczyły: cateringu, organizacji imprezy, transportu, wynajmu sali, zakupu gadżetów, zabezpieczenia medycznego (faktura z pogotowia ratunkowego). Organizacja zabawy karnawałowej była pokryta ze środków z ZFŚS. Czy mamy prawo odliczyć VAT?

Jeżeli wydatki zostały sfinansowane ze środków ZFŚS, to na Państwu jako pracodawcy nie ciąży obo­wiązek wykazania z tego tytułu podatku należnego. Nie przysługuje Państwu też prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z organizacją zabawy karnawałowej. Zakupy dokonane w związku z dysponowaniem środkami ZFŚS nie są związane z prowadzoną przez Państwa działalnością gospodarczą, lecz z działalnością socjalną, o której mowa w art. 2 pkt 1 ustawy o ZFŚS. W tym przypad­ku, Państwo nie występują w charakterze podatnika VAT. Dlatego świadczenia na rzecz pracowników i ich dzieci, dokonane z wykorzystaniem środków ZFŚS, nie stanowią czynności podlegających opodatkowa­niu VAT, co powoduje, że Państwo nie naliczają od nich podatku należnego.

Czy można odliczyć VAT od zakupu kalendarzy ściennych

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 8 lipca 2013 r. (sygn. ITPP1/443-356/13/DM), dotyczącej opodatkowania zakupu towarów sfinansowa­nych ze środków ZFŚS, przekazanych pracownikom m.in. z okazji świąt Bożego Narodzenia, czytamy, że:

(...) w zakresie nabywania ze środków ZFŚS i nieodpłatnego bądź częściowo odpłatnego „przekazania" na rzecz pracowników towarów i usług nabytych od podmiotów trzecich, Wnioskodaw­ca nie będzie występować jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 i ust. 2 usta­wy o podatku od towarów i usług, w związku z tym wykonywana działalność w zakresie administrowania funduszem socjalnym, nie będzie podlegała regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2 pkt 1, art. 8 ust. 2 pkt 1-2, art. 86 ust. 1-2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK