| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy z tytułu nabycia biletów na koncert, które pracodawca dofinansował w 50%, może odliczyć VAT

Czy z tytułu nabycia biletów na koncert, które pracodawca dofinansował w 50%, może odliczyć VAT

Dofinansowaliśmy w 50% ze środków ZFŚS zakup dla pracowników biletów na koncert. Pozostałą część kosztu biletów ponoszą pracownicy. Czy możemy odliczyć VAT z tytułu zakupu tych biletów?

Nie, w takim przypadku nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu biletów, a jednocześnie nie są Państwo obowiązani rozpoznawać podlegającego opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia usług.

Odliczenie VAT z faktury za organizację zabawy dla dzieci pracowników

Otóż pracodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzy­mywanych faktur dokumentujących zakupy towarów i usług realizowanych na potrzeby działalności socjalnej finansowanej z ZFŚS, ponieważ nie będą spełnione przesłanki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - zakupione bilety nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych po­datkiem VAT, gdyż pracodawca w tym zakresie nie będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Z tych samych względów, tj. z uwagi na fakt, że działania pracodawców związane z administrowaniem zakładowym funduszem świadczeń socjalnych pozostają poza prowadzoną przez nich działalnością go­spodarczą, przekazywanie pracownikom sfinansowanych w części ze środków ZFŚS towarów i usług nie podlega opodatkowaniu VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK