| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy z tytułu nabycia biletów na koncert, które pracodawca dofinansował w 50%, może odliczyć VAT

Czy z tytułu nabycia biletów na koncert, które pracodawca dofinansował w 50%, może odliczyć VAT

Dofinansowaliśmy w 50% ze środków ZFŚS zakup dla pracowników biletów na koncert. Pozostałą część kosztu biletów ponoszą pracownicy. Czy możemy odliczyć VAT z tytułu zakupu tych biletów?

Nie, w takim przypadku nie przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu biletów, a jednocześnie nie są Państwo obowiązani rozpoznawać podlegającego opodatkowaniu nieodpłatnego świadczenia usług.

Odliczenie VAT z faktury za organizację zabawy dla dzieci pracowników

Otóż pracodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzy­mywanych faktur dokumentujących zakupy towarów i usług realizowanych na potrzeby działalności socjalnej finansowanej z ZFŚS, ponieważ nie będą spełnione przesłanki wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - zakupione bilety nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych po­datkiem VAT, gdyż pracodawca w tym zakresie nie będzie występował jako podatnik podatku od towarów i usług.

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Z tych samych względów, tj. z uwagi na fakt, że działania pracodawców związane z administrowaniem zakładowym funduszem świadczeń socjalnych pozostają poza prowadzoną przez nich działalnością go­spodarczą, przekazywanie pracownikom sfinansowanych w części ze środków ZFŚS towarów i usług nie podlega opodatkowaniu VAT.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 2, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK