| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy gmina może odliczać VAT od usług związanych z prowadzoną przez nią sprzedażą działek budowlanych

Czy gmina może odliczać VAT od usług związanych z prowadzoną przez nią sprzedażą działek budowlanych

Gmina jest czynnym podatnikiem VAT. Ponosi wydatki na biegłych, który wyceniają działki budowlane, które gmina ma zamiar sprzedać. Czy w związku z tym, gmina ma prawo do odliczenia VAT od usług związanych z taką wyceną?

Tak. Gmina może odliczyć VAT od usług rzeczoznawców dokonujących wyceny wartości sprzedawa­nych przez nią działek budowlanych, ponieważ usługi te zostały nabyte przez podatnika VAT (czyli gminę) i ewidentnie służą czynnościom opodatkowanym VAT (czyli sprzedaży działek budowlanych). Dodatkowo, zdaniem organów podatkowych, gmina może też przy okazji tego typu transakcji odliczać VAT od:

  • ogłoszeń (zarówno prasowych, jak i w Internecie) o zamiarze sprzedaży,
  • usług projektowych pozwalających podzielić lub scalić sprzedawane nieruchomości,
  • usług związanych z ustaleniem granic działek,
  • usług polegających na przygotowaniu opinii dotyczących faktycznego wykorzystywania działek.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Konik

Współwłaściciel Recrutamos, Konsultant projektów Direct Search/Executive Search

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »