| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy każdy ze współwłaścicieli ma prawo do odliczenia podatku

Czy każdy ze współwłaścicieli ma prawo do odliczenia podatku

Razem ze wspólnikiem kupiliśmy maszynę niezbędną do prowadzenia działalności gospodarczej. Faktura została wystawiona na nazwisko moje i wspólnika. Który z nas ma prawo do odliczenia podatku VAT?

Czy można odliczać VAT od wydatków mieszkaniowych

Jeśli obaj Panowie nabyli na współwłasność towar, a faktura dokumentująca tę transakcję jest wysta­wiona na nazwiska obu z was, to uznać należy, że każdy ma prawo do odliczenia podatku. Oczywiście, odliczenie powinno odpowiadać udziałowi, jaki każdy z was ma we współwłasności. Jeśli są Panowie właścicielami po połowie, każdy ma prawo do połowy odliczenia VAT.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK