| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy można odliczyć VAT od wydatków związanych z ustaleniem prawa do dywidendy

Czy można odliczyć VAT od wydatków związanych z ustaleniem prawa do dywidendy

Czy mamy prawo odliczania VAT z faktur dokumentujących wydatki poniesione w związku z ustaleniem prawa akcjonariusza do dywidendy, tj. usługi doradcze w zakresie wypłaty dywidendy, usługi świadczone przez dom maklerski, usługi kurierskie i pocztowe, a także koszty postępowań sądowych?

Czy każdy ze współwłaścicieli ma prawo do odliczenia podatku

Nie. Państwa spółka nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wy­datki poniesione w związku z ustaleniem prawa akcjonariusza do dywidendy, tj. usługi doradcze w za­kresie wypłaty dywidendy, usługi świadczone przez dom maklerski, usługi kurierskie i pocztowe, a także koszty postępowań sądowych. Dywidenda nie ma żadnego wpływu na cenę towarów czy świadczonych przez spółkę usług, a tym samym na jej obrót. Natomiast warunkiem odliczenia VAT jest związek ponie­sionych wydatków z opodatkowaną działalnością podatnika. Wydatki poniesione w związku z wypłatą dywidendy nie mogą być uznane za wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Polecamy: Jak rozliczyć wypłatę dywidendy - w podatkach i rachunkowości

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Łazowa

Konsultant projektów rekrutacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK