| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Inwestycje w obcym środku trwałym - okres korekty VAT naliczonego

Inwestycje w obcym środku trwałym - okres korekty VAT naliczonego

Dokonaliśmy sporych, bo przekraczających 200 000 zł, inwestycji w obcym środku trwałym (budynku). Czy okres korekty podatku naliczonego, tak jak w przypadku nieruchomości, wynosi w tym przypadku 10 lat?

Niestety, nie ma zgodności co do tego, jaki okres korekty dotyczy inwestycji w obcym środku trwa­łym. Wartość poczynionych ulepszeń z reguły jest istotna i przekracza 15 000 zł, co powoduje, że w tym przypadku zastosowanie znajduje wydłużony okres korekty. I tak, w przypadku środków trwałych, okres korekty wynosi:

  • 5 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania - gdy dotyczy środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji o wartości początkowej przekraczającej 15 000 zł, przy czym w każdym kolejnym roku korygowana jest 1/5 odliczonego VAT,
  • 10 lat, licząc od roku, w którym zostały oddane do użytkowania - gdy dotyczy nieruchomości i praw wieczystego użytkowania gruntów, przy czym w każdym kolejnym roku korygowana jest 1/10 odliczo­nego VAT.

Mają Państwo uzasadnione wątpliwości, czy do podatku odliczonego od wydatków na ulepszenia w obcym lokalu lub budynku (nieruchomości) należy stosować pięcioletni czy dziesięcioletni okres korek­ty. Organy podatkowe twierdzą, że okres korekty odliczonego podatku naliczonego od ulepszeń w ob­cych nieruchomościach wynosi pięć lat.

Potwierdzenie tego stanowiska można odnaleźć w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 23 stycznia 2013 r. (sygn. IBPP3/443-1139/12/AŚ), który wyjaśnił:

W związku z tym, że inwestycje w obcym środku trwałym, polegające na jego ulepszeniu MF stanowią odrębny środek trwały, ewentualna korekta podatku naliczonego odnoszącego się do takiego środka trwałego powinna być dokonywana zgodnie z art. 91 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w ciągu 5-letniego okresu (a nie w ciągu 10 lat przewidzianych dla nieruchomości).

Natomiast sądy administracyjne uważają, że dla rozliczenia podatku naliczonego od ulepszeń w ob­cych nieruchomościach właściwy jest 10-letni okres korekty, liczony od roku, w którym zostały oddane do użytkowania. Tak uznał WSA w Krakowie w wyroku z 8 lutego 2012 r. (sygn. akt I SA/Kr 1842/11) oraz NSA w wyroku z 5 czerwca 2012 r. (sygn. akt I FSK 1352/11).

Ze względu na te rozbieżności najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla Państwa jest wystąpienie do właściwego dyrektora izby skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej (tym bardziej że stanowisko organów podatkowych jest w tej kwestii korzystniejsze).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 91 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK