| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > VAT naliczony przy zakupie środka trwałego - od kiedy liczyć początek okresu korekty

VAT naliczony przy zakupie środka trwałego - od kiedy liczyć początek okresu korekty

Kupiliśmy środek trwały na koniec 2013 r. Jednak do użytkowania oddaliśmy go dopiero w styczniu 2014 r. Czy dokonując korekty kwoty podatku naliczonego za 2013 r. powinniśmy uwzględnić także wydatki związane z tym środkiem trwałym?

Nie. Korekty kwoty podatku naliczonego dokonuje się począwszy do roku, w którym środki trwałe (ta sama zasada obowiązuje także w przypadku wartości niematerialnych i prawnych, gruntów oraz prawa użytkowania gruntów) zostały oddane do użytkowania.

To oznacza, że wydatki na środek trwały nabyty na koniec 2013 r. nie powinny być brane pod uwagę przy ustalaniu korekty za ten rok, ponieważ rzeczywiste oddanie do użytkowania tego dobra inwestycyjnego nastąpiło dopiero w roku następnym, czyli 2014. I za ten rok powinni Państwo dokonać pierwszej korekty podatku naliczonego.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 91 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Stowarzyszenie Producentów Styropianu

Ekspert w dziedzinie ociepleń

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »