| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Czy VAT naliczony od opłat za wieczyste użytkowanie gruntu koryguje się tak samo jak za nabycie gruntu

Czy VAT naliczony od opłat za wieczyste użytkowanie gruntu koryguje się tak samo jak za nabycie gruntu

Prowadzimy sprzedaż mieszaną i ustalamy proporcje. Kupiliśmy prawo wieczystego użytkowania gruntu (o wartości początkowej nieprzekraczającej 15 000 zł). Czy tak jak w przypadku nabycia gruntu musimy dokonywać korekty podatku naliczonego przez 10 lat?

Nie, nie mają Państwo takiego obowiązku, bowiem gdy wartość początkowa nie przekra­cza 15 000 zł obowiązuje korekta jednorazowa. To samo dotyczy podatku naliczonego zawartego w opłacie rocznej z tytułu wieczystego użytkowania gruntu, który jest korygowany jednorazowo, po zakończeniu każdego roku.

Dla celów podatku od towarów i usług przyjmuje się bowiem założenie, że obowiązek podatkowy z tytułu oddania gruntów w wieczyste użytkowanie nie powstaje jednorazowo (jak przy kupnie nieruchomości) lecz jest on powiązany z każdorazowymi (zazwyczaj rocz­nymi) opłatami.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 91 ust. 2a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »