| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy można odliczyć VAT z prognozowanych faktur za gaz

Kiedy można odliczyć VAT z prognozowanych faktur za gaz

Mam faktury prognozowe za gaz zużywany w mieszkaniu będącym siedzibą firmy. Czy VAT rozliczam według daty ich wystawienia?

Podatek naliczony powinien Pan rozliczyć według daty otrzymania faktury. Prawo do odliczenia podat­ku naliczonego powstaje, co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania przez podatnika faktury lub dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

W przypadku dostaw gazu obowiązek podatkowy powstaje zaś z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu płatności (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) w zw. z art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Powoduje to, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących dostawy gazu (w tym z faktur prognozowych) powstaje zawsze z chwilą ich otrzymania.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w Pana przypadku nie powstało ani w dniu wystawienia fak­tury, ani w dniu upływu terminu płatności. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury powstało w dniu jej otrzymania. Podatek naliczony może Pan zatem odliczyć najwcześniej w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za miesiąc/kwartał otrzymania tej faktury.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a), art. 19a ust. 7, art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 oraz art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sofath

Prekursor i lider na europejskim rynku pomp ciepła.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK