| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy można odliczyć VAT z prognozowanych faktur za gaz

Kiedy można odliczyć VAT z prognozowanych faktur za gaz

Mam faktury prognozowe za gaz zużywany w mieszkaniu będącym siedzibą firmy. Czy VAT rozliczam według daty ich wystawienia?

Podatek naliczony powinien Pan rozliczyć według daty otrzymania faktury. Prawo do odliczenia podat­ku naliczonego powstaje, co do zasady, w okresie rozliczeniowym powstania obowiązku podatkowego (u sprzedawcy), nie wcześniej jednak niż w okresie rozliczeniowym otrzymania przez podatnika faktury lub dokumentu celnego (art. 86 ust. 10 w zw. z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT).

W przypadku dostaw gazu obowiązek podatkowy powstaje zaś z chwilą wystawienia faktury, nie później niż z chwilą upływu terminu płatności (art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a) w zw. z art. 19a ust. 7 w zw. z art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy o VAT). Powoduje to, że prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących dostawy gazu (w tym z faktur prognozowych) powstaje zawsze z chwilą ich otrzymania.

Prawo do odliczenia podatku naliczonego w Pana przypadku nie powstało ani w dniu wystawienia fak­tury, ani w dniu upływu terminu płatności. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury powstało w dniu jej otrzymania. Podatek naliczony może Pan zatem odliczyć najwcześniej w ramach deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D za miesiąc/kwartał otrzymania tej faktury.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. a), art. 19a ust. 7, art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 i 10b pkt 1 oraz art. 106i ust. 3 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK