| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy odliczyć VAT w przypadku samofakturowania

Kiedy odliczyć VAT w przypadku samofakturowania

15 maja 2014 r. w ramach procedury samofakturowania wystawiłem fakturę dokumentującą dokonaną dla mnie przez podatnika dostawę towarów. Informację w postaci poczty elektronicznej (e-mail) o zatwierdzeniu tej faktury przez podatnika-dostawcę otrzymałem 5 czerwca 2014 r. Kiedy jako nabywca powinienem rozliczyć VAT naliczony z takiej faktury?

Może Pan jako nabywca odliczyć VAT dopiero w deklaracji za czerwiec 2014 r. Prawo do odliczenia VAT u nabywcy powstaje bowiem w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, ale nie wcześniej niż w okresie, w którym nabywca otrzymał fakturę. Obowiązek podat­kowy u sprzedawcy powstaje z chwilą dostawy towaru lub wykonania usługi.

Oznacza to, że w opisy­wanym przypadku istotny jest moment dostawy towaru. Nabywca może odliczyć VAT najwcześniej za ten okres (o ile otrzymał już fakturę). Zgodnie zaś z art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczo­nego faktury i dokumenty celne, jeśli faktury lub faktury korygujące nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Jak wynika z przytoczonych przepisów, prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawio­nej przez nabywcę w imieniu sprzedawcy, na mocy zawartego z nim porozumienia, powstaje w okresie, w którym ten nabywca otrzymał akceptację sprzedającego dotyczącą wystawionej mu faktury.

W prakty­ce więc, gdy faktura zostanie wystawiona przez nabywcę z końcem danego miesiąca, natomiast akcepta­cję sprzedającego dotyczącą tej faktury nabywca otrzyma z początkiem kolejnego miesiąca, to prawo do odliczenia VAT naliczonego dla nabywcy powstanie dopiero w tym kolejnym miesiącu.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »