| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy odliczyć VAT w przypadku samofakturowania

Kiedy odliczyć VAT w przypadku samofakturowania

15 maja 2014 r. w ramach procedury samofakturowania wystawiłem fakturę dokumentującą dokonaną dla mnie przez podatnika dostawę towarów. Informację w postaci poczty elektronicznej (e-mail) o zatwierdzeniu tej faktury przez podatnika-dostawcę otrzymałem 5 czerwca 2014 r. Kiedy jako nabywca powinienem rozliczyć VAT naliczony z takiej faktury?

Może Pan jako nabywca odliczyć VAT dopiero w deklaracji za czerwiec 2014 r. Prawo do odliczenia VAT u nabywcy powstaje bowiem w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy, ale nie wcześniej niż w okresie, w którym nabywca otrzymał fakturę. Obowiązek podat­kowy u sprzedawcy powstaje z chwilą dostawy towaru lub wykonania usługi.

Oznacza to, że w opisy­wanym przypadku istotny jest moment dostawy towaru. Nabywca może odliczyć VAT najwcześniej za ten okres (o ile otrzymał już fakturę). Zgodnie zaś z art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczo­nego faktury i dokumenty celne, jeśli faktury lub faktury korygujące nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Jak wynika z przytoczonych przepisów, prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury wystawio­nej przez nabywcę w imieniu sprzedawcy, na mocy zawartego z nim porozumienia, powstaje w okresie, w którym ten nabywca otrzymał akceptację sprzedającego dotyczącą wystawionej mu faktury.

W prakty­ce więc, gdy faktura zostanie wystawiona przez nabywcę z końcem danego miesiąca, natomiast akcepta­cję sprzedającego dotyczącą tej faktury nabywca otrzyma z początkiem kolejnego miesiąca, to prawo do odliczenia VAT naliczonego dla nabywcy powstanie dopiero w tym kolejnym miesiącu.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 88 ust. 3a pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług- j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK