| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy po stronie komisanta powstaje prawo do odliczania VAT

Kiedy po stronie komisanta powstaje prawo do odliczania VAT

Załóżmy, że spółka XYZ (komitent) 25 czerwca 2014 r. na podstawie faktury „metoda kasowa" sprzeda towar w ramach umowy komisu spółce ABC (komisant). Następnie spółka ABC sprzeda ten towar 7 lipca 2014 r. Janowi Kowalskiemu na podstawie faktury z terminem płatności do 7 sierpnia 2014 r. Towar zostanie wydany 7 lipca 2014 r. Jan Kowalski zapłaci za towar komisantowi 6 sierpnia 2014 r. Następnego dnia spółka ABC, po potrąceniu swojej prowizji, przekaże pieniądze spółce XYZ. Kiedy po stronie komisanta powstanie prawo do odliczenia VAT?

W tej sytuacji obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów dokonywanej przez spółkę XYZ po­wstanie 7 sierpnia 2014 r., tj. w momencie otrzymania fizycznej zapłaty za towar od komisanta. Z chwilą zapłaty za towar po stronie komisanta powstanie prawo do odliczenia podatku naliczonego. Natomiast obowiązek podatkowy w spółce ABC powstanie 7 lipca 2014 r.

Z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynika, że od 2014 r. prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstawać będzie w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. Przepis ten wprowadził ogólną zasadę polegającą na tym, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przez na­bywcę towaru powstanie wówczas, gdy u sprzedawcy towaru powstanie obowiązek rozliczenia podatku należnego. Aby zatem odliczyć VAT naliczony, nabywca towaru musi ustalić, w jakim terminie powstanie obowiązek podatkowy u sprzedawcy towaru.

W przypadku transakcji komisu ustawodawca wprowadził znaczne ułatwienie. Polega ono na tym, że komisant, otrzymując od komitenta fakturę „metoda kasowa", od razu powinien sobie uświadomić, że obowiązek podatkowy z takiej faktury powstanie w momencie zapłaty za towar. Oznacza to, że od 1 stycz­nia 2014 r. prawo do odliczenia VAT u komisanta będzie powstawało w rozliczeniu za okres, w którym do­kona on zapłaty za towar komitentowi. Jeśli natomiast komisant nie zapłaci za towar, wówczas nie będzie miał prawa do odliczenia VAT z faktury wystawionej przez komitenta. Jeżeli komisant nie odliczy podatku naliczonego w okresie, w którym zapłacił za towar, będzie mógł dokonać odliczenia w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

PODSTAWA PRAWNA:

art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. a), art. 86 ust. 10 i 11, art. 106e ust. 1 pkt 16 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Dąbrowska

Ekspert z zakresu doradztwa personalnego  

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »