| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kiedy można odliczyć VAT z faktury za media, gdy na działalność wykorzystywana jest część mieszkania

Kiedy można odliczyć VAT z faktury za media, gdy na działalność wykorzystywana jest część mieszkania

Prowadzę działalność gospodarczą - usługi reklamowe. Siedzibę firmy mam w domu, przy czym na działalność wykorzystuję tylko poddasze. Czy mogę odliczać VAT z faktur za media?

Tak, może Pan odliczyć VAT z faktur za media, jednak nie w całości. Odliczeniu będzie podlegała tylko ta część podatku, jaką będzie Pan w stanie przyporządkować dla celów wykonywanej działalności gospo­darczej. Odliczenia może Pan dokonać w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktury.

Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Pozna­niu z 4 listopada 2011 r. (sygn. ILPP2/443-1162/11-3/Akr), aktualnym również w obecnym stanie prawnym, czytamy:

Reasumując, w sytuacji gdy Wnioskodawca jest w stanie przyporządkować wydatki na energię elektryczną, Internet oraz telefon stacjonarny dla celów wykonywanej działalności gospodarczej, będzie mógł odliczyć 90% podatku naliczonego wynikającego z faktury za Internet i 60% podatku VAT z faktury za energię elektryczną wystawioną na nazwisko Zainteresowanego oraz będzie miał prawo do pełnego odliczenia podatku od wydatków związanych z abonamentem za telefon stacjonarny, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.

Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)

Polecamy: Przewodnik po zmianach w ustawie o rachunkowości 2015/2016 (PDF)

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 10, art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK